سایت مهندسی معدن

 
معدن طلای موته
نویسنده : MiningGroup - ساعت ۱٢:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/۸/٢۳
 

  


طلا (Au) ، کانی است که در طبيعت به صورت آزاد ، سولفيدی و اسيدی يافت می شود. به علت ارزش اقتصادی فراوان آن ، با هر عياری حتی  ppm 2 برداشت  می شود.


منطقه موته در فاصله ۵۰ کيلو متری از شهرهای گلپايگان ، دليجان و ميمه قرار دارد. معدن طلای موته که در اين محل واقع است به صورت روباز است و دارای ۹ کانسار طلادار به نامهای‌: چاه خاتون ،سنجده ،غروم غروم ، دره شير ،چشمه گوهر ، چاه باغ ، تنگه زر ،چاه علامه و سی کلمپ می باشد. 


سنگ های اين منطقه از نوع سنگهای دگرگونی ريوليت ، شيست ، آمفی بوليت ، کوارتزيت ، فلدسپات و شيشه ؛ و کانی های پيريت ، کالکوپيريت ، آمفيبول و کوارتز می باشد. طلای موجود در معدن به دو صورت سولفيدی و اکسيدی بوده که فقط ذخيره اکسيدی معدن (تا سال ۱۳۸۰) بهره برداری شده است.


عيار متوسط طلای اين معدن ppm 2 ( 2 گرم در تن ) می باشد که در هر روز ۱ الی ۲ کيلوگرم طلا با درصد خلوص۷۰٪ ( ۱۸ عيار‌) تا ۹۵٪ ( ۲۴ عيار ) در شمشهای ۲ تا ۱۰ و ۱۳ تا ۱۵ کيلويی توليد می شود.


برگرفته از نشريه دانشجويی مهندسی معدن دانشگاه کاشان


 


 


 
comment نظرات ()
 
 
خانه معدن ايران
نویسنده : MiningGroup - ساعت ٢:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/۸/۱۸
 
خانه معدن ايران تشكل جديدي است كه در تاريخ 12/10/1381 تاسيس گرديده است و اهداف عمده آن در راستاي ساماندهي و هماهنگي در امور حرفه اي و تخصصي معادن و تو.سعه و ارتقاء عمليات معدني، صنايع معدني و تجارت بين المللي مواد معدني كشور است. علاقه مندان به كسب اطلاعات بيشتر و يا عضويت در اين تشكل مي توانند با تلفن 2097214 و دورنگار 2369929 با خانه معدن ايران تماس حاصل نمايند.
همچنين اطلاعات بيشتر در مورد اين تشکل را ميتوانيد در آدرس زير بيابيد :
www.mine-house.com
اين سايت حاوی اطلاعات و مقالات مفيدی از زمين شناسی ، زلزله شناسی ، معدن کاری ، استخراج ، اکتشاف و ... ميباشد .
ديدن اين سايت را به شما پيشنهاد مي کنيم .

خبر از آقای مصطفی ايرانشاهی دانشجوی سال دوم مهندسی معدن .
 
comment نظرات ()
 
 
فلز روي و وضعيت آن در ايران و جهان :
نویسنده : MiningGroup - ساعت ۸:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۳/۸/۱٤
 

با سلام . اميدواريم مطالب اين وبلاگ مورد توجه شما عزيزان قرار گرفته باشه . ما منتظر پيشنهادات و انتقادات سازنده شما براي افزايش سطح علمي وبلاگ هستيم .

 در اينجا از همه دوستاني كه به ما در تهيه و به روز كردن يادداشتها كمك ميكنند ، سپاسگزاريم .

و اينك توجه شما رو به اين خبر كه توسط آقاي فريد فعال دانشجوي سال دوم مهندسي معدن آماده شده، جلب ميكنيم . 

  فلز روي به دليل مقاومت زياد در برابر خوردگي ، نقطه ذوب پايين ، نوع ساختمان كريستالي و قيمت مناسب ، كاربرد گسترده اي در صنايع مختلف دارد و مصرف ساليانه اين فلز بيش از 2 درصد در حال افزايش است . ايران با توجه به افزايش ساليانه استخراج معدن روي، خود در ساليان اخير بيش از 4.17 درصد از ميزان استخراج روي آسيا و 1.34 درصد از كل توليدات روي جهان را به خود اختصاص داده است .و به اين ترتيب رتبه خوبي در قاره آسيا به عنوان دومين قاره توليد كننده روي پس از قاره آمريكا ، قبل از اقيانوسيه و اروپا دارد . ايران با 128 هزار تن در رده بيست و پنجم توليد شمش روي در جهان است .

فلز روي به علت انعطاف پذيري و ساير ويژگي هاي آن، در صنايع خودرو سازي ، آلياژ سازي و ريخته گري ، آبكاري ، كشاورزي ، رنگسازي ، نساجي ، دارويي ، لحيم كاري و... مورد استفاده قرار مي گيرد .

                                                                                  منبع : روزنامه اعتماد


 
comment نظرات ()
 
 
کنفرانس دانشجويی مهندسی معدن
نویسنده : MiningGroup - ساعت ۱٢:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/۸/٩
 
چهارمين کنفرانس دانشجويی مهندسی معدن از 21 تا 23 مهر ماه در دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار شد . در اين کنفرانس که با حمايت سازمان توسعه و نوسازی معادن ايران،شرکت ملی صنايع مس ايران،معدن سنگ آهن گل گهر سيرجان و سازمان صنايع و معادن استان کرمان برگزار شده بود ، 39 مقاله ارائه شد . علاوه بر ارائه مقالات، بازديد از مجتمع مس سرچشمه و مجتمع سنگ آهن گل گهر، از جمله برنامه های اين کنفرانس بود .
برای اطلاعات بيشتر به آدرس زير مراجعه کنيد :
http://www.hossein023.persianblog.ir


 
comment نظرات ()
 
 
انجمن سنگ ايران
نویسنده : MiningGroup - ساعت ۱:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/۸/٢
 


 
comment نظرات ()