سایت مهندسی معدن

 
کنفرانس فراوری مواد معدنی
نویسنده : MiningGroup - ساعت ۸:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۳/٩/٢٢
 

يكم تا سوم آذر ماه اولين كنفرانس فرآوري مواد معدني ايران در تهران برگزار شد. در اين كنفرانس مقالات زيادي از ساير دانشگاهها ارايه گرديد كه چكيده يكي از اين مقالات كه حاصل تلاش مهدي صفاري ( دانشجوي كارشناسي استخراج معدن , دانشكده مهندسي دانشگاه كاشان ) و بهمن ابراهيمي ( دانشجوي كارشناسي ارشد شيمي كاربردي , دانشكده علوم دانشگاه كاشان ) و دكترمحمدرضا مزديان فرد ( عضو هيأت علمي گروه مهندسي شيمي, دانشكده مهندسي دانشگاه كاشان ) مي باشد ارايه مي نماييم:

 

      آقای مهدی صفاری در حال ارائه مقاله

مصرف فزآينده مواد معدني، كاهش عيار كانسنگ‌ها و افزايش باطله‌هاي انباشته شده در كارخانه هاي قديمي ‍،تكنولوژي فرآوري مجدد مواد معدني را بيش ازپيش مورد توجه محققين قرار داده است. اين تكنولوژي براي كشورهايي با منابع غني معدني از جمله كشور ما ايران كه 3% (190000 تن ) از توليد جهان(6250000 تن ) را به خود ختصاص داده نيازي استراتژيك و ضروري محسوب مي‌شود. ميزان ارزش افزوده مواد فراوري شده و ضرفيت توليد اهميت اين تكنولوژي را در اقتصاد كشور نشان ‌مي‌دهد. باريت مهمترين اجزء تشكيل دهنده گل حفاري مي باشد و حدود 90% از باريت استخراج شده جهان در اكتشافات نفت‌ خام مصرف مي شود وبقيه در صنايعي چون رنگ ،جلا ،پلاستيك ،لاستيك ، شيشه سازي و همچنين درديواره رآكتورهاي اتمي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. با توجه بازدهي پايين جداكننده هاي ثقلي چون جيگ كه بيشترين كاربرد را در جدايش باريت دارند نيازبه فراوري مجدد باطله‌هاي انباشته محسوس مي باشد. در آزمايشات مقدماتي در مقياس آزمايشگاهي با pH پالپ 9 الي 11 و كلكتورهاي سولفات الكيل باريت شناور شد ومشخص گرديد انجام عمليات نرمه‌گيري زير 25 ميكرون براي افزايش راندمان بسيار مو ثر است. وجود كاني‌هاي پيريت و گالن در باطله باريت باعث كاهش راندمان فلوتاسيون و افزايش مصرف كف ساز و كلكتور مي‌شود .

 

        دکتر فرزانگان و دکتر مزديان فرد ، اعضای هيئت داوران

در صورت تمايل براي دريافت كل مقاله با ما تماس بگيريد.


 
comment نظرات ()
 
 
آپاتيت : کانی فريبنده
نویسنده : MiningGroup - ساعت ۸:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۳/٩/۱٢
 

 

كاني آپاتيت ، با سختي 5 و وزن مخصوص 3 ، جلاي شيشه اي تا نيمه صمغي دارد. شفاف تا نيمه شفاف بوده ، برخي نمونه هاي آن خاصيت ترمولومينسانس دارند كه هنگام حرارت دادن آنها در زير دماي سرخ ، به صورت التهابي نوراني ديده مي شوند. سيستم آن هگزاگونال بوده ، در اسيدها محلول است.

آپاتيت از منشأ اوليه به عنوان كاني فرعي در تمامي سنگهاي آذرين ، رسوبي و دگرگوني وجود دارد: در پگماتيتها و رگه هاي هيدروترمال (قره باغ‌) و در توده هاي منيتيت تيتانيوم دار (چغارت)

و از منشأ ثانويه در استخوان و دندان موجودات زنده ، و يا در رسوبات فسفاته با منشآ آلي.

آپاتيت بلورين به طور گسترده به عنوان كود شيميايي در كشاورزي به كار برده مي شود. هم چنين اين كاني به عنوان منبع تهيه سوپر فسفاتها و فسفر به كار برده مي شود. انواع شفاف و خوش رنگ آپاتيت به عنوان جواهر تراشيده مي شود؛ هر چند كه سختي اين كاني براي آنكه در گروه جواهرات قرار گيرد پايين است.

نام اين كاني در زبان يوناني به معناي " فريبنده " است ؛ زيرا انواع جواهري آن با ساير جواهرات اشتباه مي شود.

 


 
comment نظرات ()
 
 
نامگذاری کانيهای مرتبط با ايران
نویسنده : MiningGroup - ساعت ٤:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٩/۱
 

تعدادی از کانيها و مواد معدنی در ارتباط با ايران و به اسم دانشمندان ايرانی نامگذاری شده اند که از آن جمله موارد زير را می توان نام برد:

* کانی بيرونيت که در سال ۱۹۵۷ توسط بازالوف و گولوانوف کشف شده و به افتخار انديشمند بزرگ ايران ، ابو ريحان بيرونی نامگذاری شد.

* کانی آويسينيت در سال ۱۹۵۸ کشف شد و به افتخار ابن سينا نامگذاری شد.

* کانی ايرانيت در سال۱۹۶۳ توسط ب. باريان و ب. هرپن در يکی از معادن قديمی واقع در ۱۲ کيلومتری شمال انارک کشف شد و آن را به پاس مهمان نوازی ايرانيان نامگذاری کرده اند.

* کانی انارکيت در سال ۱۹۷۲ توسط د. اديب و ژ. اوتمان در بخش انارک واقع در ۲۰۰ کيلومتری شمال شرقی اصفهان کشف شده و به اسم اين محل نامگذاری گرديد.


برگرفته از نشريه دانشجويی مهندسی معدن دانشگاه کاشان


 
comment نظرات ()