سایت مهندسی معدن

 
مصاحبه با آقای دکتر عبدالله زاده
نویسنده : MiningGroup - ساعت ۱٠:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/٤/٢۸
 

سلام. از اينكه ما رو همراهي مي كنيد, و ما رو با E-mail هاتون راهنمائي مي كنيد, بسيار سپاسگزاريم.

يادداشت امروز ما, به آشنائي و مصاحبه با آقاي "دكتر علي اكبر عبدالله زاده"  مدير گروه معدن دانشگاه كاشان, اختصاص دارد.

اميدواريم كه مفيد واقع شود.

 

                                                            

 

_ آقاي دكتر لطفا كمي از بيوگرافي خود بفرمائيد .

   از نظر سوابق تحصيلي تا پايان دوره كارشناسي ارشد را در دانشگاه تهران گذراندم.

   زمان فارغ التحصيلي ام در دوره متوسطه مصادف با تعطيل شدن دانشگاهها در سال 59 شد كه پس از گذراندن دوره سربازي و بازگشائي, از طريق آزمون سراسري در سال 62 در يكي از رشته هاي انتخابي ام يعني اكتشاف معدن در دانشگاه تهران پذيرفته شدم و تا سال 70 كه موفق به مدرك كارشناسي ارشد در اين رشته شدم ادامه تحصيل دادم. در اين مدت, در سال 67 دوره كارشناسي تمام شد و پس از پذيرش در آزمون, دوره كارشناسي ارشد را در همان سال شروع كردم. پس از قبولي در آزمون اعزام جهت ادامه تحصيل در مقطع دكترا به كشور فرانسه رفتم كه در آنجا به دليل تفاوت نوع سيستم آموزش عالي مجددا در دوره كارشناسي ارشد در زمينه فرآوري مواد معدني شركت كردم و پس از آن دوره دكترا را در همين گرايش آغاز كردم. در سال 76 با دفاع از موضوع پژوهشىام كه در ارتباط با بررسي نحوه كنترل و هدايت يك فرآيند فرآوري مواد معدني با بكارگيري معادلات موازنه جرم آن بود موفق به اخذ مدرك شدم.

به لحاظ حرفه اي در طي مدت پس از اخذ مدرك كارشناسي و از سال 66 تا سال 81 كه به عنوان عضو هيئت علمي در دانشگاه كاشان استخدام شده ام, مدتي در يك شركت مهندسي مشاور سد سازي به عنوان كارشناس ژئوتكنيك, مدتي به عنوان كارشناس كانه آرائي در سازمان زمين شناسي و پس از بازگشت به كشور در دانشگاه صنايع و معادن وابسته به وزارت صنايع و معادن به عنوان مدير بخش آموزش مشغول به فعاليت بوده ام.

 

_ هدف شما از انتخاب اين رشته چه بود؟

در انتخاب رشته تحصيلي در دانشگاه, پارامترهاي متعددي كه البته همسنگ هم نيستند, موثرند. از جمله قبولي در آزمون, خصوصيات فردي و علايق, شرايط زماني و مكاني در هنگام تعيين رشته و... . در مورد انتخاب اين رشته بايستي اشاره كنم كه در آن زمان امكان تحصيل در اكثر رشته ها به خصوص در شهرستان ها برايم فراهم بود كه به دليل علاقه به كار در فضاي آزاد و طبيعت, رشته هاي در اين ارتباط از جمله معدن را در دانشكده فني تهران انتخاب كردم و پذيرفته شدم و تا كنون نيز فعاليت هاي حرفه اىام چه در سمت كارشناس و چه عضو هيات علمي در اين زمينه بوده است.

 

_ امكانات لازم براي دانشجويان اين رشته در دانشگاه كاشان از نظر شما در چه حد است؟

در مورد شرايط رشته معدن در دانشگاه كاشان و امكانات آموزشي و آزمايشگاهي آن, بديهىست كه هر رشته جديد كه راه اندازي مىشود با كمبودها و ناهماهنگىهايي به لحاظ آموزشي و تجهيزات آزمايشگاهي روبه روست و مقايسه آن با يك دانشگاه با سابقه نمىتواند صحيح باشد. البته سعي شده در اين مورد از تجربيات سايرين استفاده شود و با هزينه كم و در كوتاهترين زمان نياز هاي اصلي اين رشته با حمايت هاي دانشكده و دانشگاه رفع شود. همچنانكه در اين مدت تقريبا كليه آزمايشگاههاي مورد نياز تجهيز و فعال شده اند و تكميل تر شدن آنها در دست اقدام است. در همين ارتباط تكميل كادر هيات علمي گروه و ارتقا آن همواره مورد نظر بوده و اقدامات خوبي نيز صورت گرفته است.

راه اندازي آزمايشگاه اشعه ايكس كه يك آزمايشگاه تحقيقاتي مورد نياز اين رشته است و در بسياري از تخصص هاي ديگر نيز كاربرد دارد, معدن دانشگاه كاشان را نسبت به تعدادي هم رشته اي هاي با سابقه در ساير دانشگاه ها جلوتر قرار داده است ضمن آنكه شرايط لازم براي راه اندازي دوره تكميلي به اين ترتيب فراهم شده است.

 

_ به نظر شما وضعيت فعلي اين رشته در داخل كشور چگونه است؟

به نظر من رشته معدن مىتواند در كاشان از رشد مناسبي برخوردار گردد و با آموزش جوانان منطقه زمينه لازم براي توسعه فعاليت هاي معدني در اين ناحيه كه نسبتا داراي پتانسيل خوبي ست, فراهم شود. بسياري از فعاليت هاي صنعتي و خدماتي را مىتوان در هر مكاني و شهري انجام داد ولي ماده معدني را نمىتوان جابه جا كرد. بنابراين با توجه به وضعيت زمين شناسي منطقه, يكي از رشته هايي كه رشد آن مي تواند به توسعه اين ناحيه منجر شود, رشته معدن است و بايستي مورد توجه مسئولين قرار گيرد. از طرفي نزديكي كاشان به مركز كشور شرايط مطلوب براي جذب نيروهاي مستعد و نيز امكانات بهتر و جديدتر را به وجود مىآورد.

 

_ براي اولين فارغ التحصيلان گروه معدن اين دانشگاه, چه پيامي داريد؟

در خصوص فارغ التحصيلان بايد اشاره كنم كه اين دانشجويان اولين دانش آموختگان رشته معدن كاشان هستند و از اين جهت وضعيت ويژه اي را دارا هستند زيرا آينده آنها چه در ادامه تحصيل و چه در شروع فعاليت هاي حرفه اي مىتواند راهنما و انگيزه دهنده براي دانشجويان فعلي و حتي آنها كه اين رشته را در آينده انتخاب مىكنند, باشد. اين دانشجويان همچنان كه تا امروز بوده در آينده نيز اولين هاي گروه معدن دانشگاه كاشان باقي خواهند ماند. موفقيت آنها را از درگاه خداوند متعال خواستارم.

 

 

ما نيز از زحمات آقاي دكتر عبدالله زاده و تمامي اساتيد محترم گروه معدن و تلاش هاي بي وقفه اين عزيزان كه نتيجه آن درخشش اولين هاي معدن در كنكور كارشناسي ارشد بود, سپاسگزاريم.

 

 


 
comment نظرات ()
 
 
معدن درين
نویسنده : MiningGroup - ساعت ٩:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٤/٤/۱٢
 

معدن دُره در فاصله 13 كيلومتري باغ فين و در ناحيه اي كوهستاني در جنوب غرب كاشان , واقع شده كه داراي ارتفاعي در حدود 2130 متر از سطح دريا , طول جغرافيائي 51 درجه و 18 دقيقه شرقي و عرض جغرافيائي 33 درجه و 53 دقيقه شمالي مي باشد . راه ارتباطي به اين معدن از طريق كاشان - فين - كارخانه دُرين - دوراهي دُره - معدن دُره , برقرار مي شود . فاصله بين دوراهي دره تا معدن , 4 كيلومتر جاده خاكي زيرسازي شده است كه مسيري كوهستاني و بسيار نامساعد بوده و گاهي شيب آن تا 17 درجه نيز مي رسد .

پروانه بهره برداري معدن در تاريخ 13/7/1353 صادر شد و تا مدت 2 سال تحت پوشش شركت درين بود . سپس با ادغام در شركت آمريكائي ايمكو , عمليات اكتشاف و استخراج (به صورت روباز) از معدن , تحت پوشش شركت ايراني - آمريكائي درين - ايمكو و با نظارت كارشناسان آمريكائي به صورت رسمي آغاز شد .

اين معدن بعد از انقلاب به مدت 7 سال تعطيل گرديد و در سال 1366 استخراج باريت از معدن مجددا آغاز شد و تا كنون ادامه دارد . در سال 1372 ذخيره اي در حدود 2000000 تن براي معدن تخمين زده شد كه از آن زمان تاكنون , حدود 700000 تن از سنگ معدن استخراج و به كارخانه حمل شده است . مقدار استخراج ساليانه معدن براساس پروانه بهره برداري سالانه 40000تن مي باشد .

سكانس چينه شناسي در ناحيه دُره از پائين به بالا عبارتست از : طبقات ولكانيك و پيروكلاستيك , لايه هاي آهكي , آهك هاي شيلي , توف , مارن با اينتركلاسيون هاي شيل و آهك , آهك هاي فسيليفر باسن اليگوسن .

كاني سازي در معدن در حد فاصل طبقات ولكانيك و لايه هاي رسوبي فوقاني آنها ( عمدتا آهك و شيل ) صورت گرفته است . مجموعه اين طبقات روي يال شمالي يك طاقديس بزرگ قرار دارند كه داراي جهت تقريبي شمال غرب - جنوب شرق مي باشد .

كاني شناسي زون معدني در مقياس ماكروسكوپيك عبارتست از : باريت , مقادير كمتري كانه هاي سولفيدي از قبيل گالن و كالكوپيريت و نيز مقداري مالاكيت و آزوريت .

شكل ماده معدني تقريبا لايه اي شكل بوده و موازي لايه بندي طبقات رسوبي به نظر مي رسد . ولي در برخي از بخش هاي معدن , رگه هاي متعدد و مشخصي از باريت , طبقات ولكانيك را قطع نموده اند كه نشانگر وجود فعاليت هاي هيدروترمال در منطقه است كه نمي تواند بي ارتباط با كاني سازي اصلي باشد .

طول اين كانسار حدود600 متر و عرض آن 180 متر مي باشد . نزديكترين گسل به معدن در قسمت شمال غرب معدن قرار داشته كه باعث قطع ارتباط كارگاه شماره 4 با امتداد معدن گرديده است .

همانطور كه گفته شد , ماده معدني استخراج شده از اين معدن , باريت يا باريتين با فرمول شيميائي BaSO4 است . مشخصه اين ماده معدني , وزن مخصوص زياد ( 4.25-4 g/cm3 ) است كه در مقايسه با ساير مواد غير فلزي بسيار سنگين است كه باعث كاربرد وسيع آن در صنعت نفت جهت تهيه گل حفاري شده است .

مواد معدني استخراج شده از معدن دُره , به كارخانه فرآوري دُرين كه در فاصله 5 كيلومتري جنوب غرب كاشان است , حمل مي شوند . اين كارخانه همزمان با آغاز عمليات استخراج باريت از معدن دُره . در سال 1356 نصب و راه اندازي شد و هم اكنون فرآوري و تهيه پودر باريت و ديگر محصولات چون بنتونيت , زغال ميكرونيزه , هماتيت , كربنات كلسيم و ... در اين مجتمع انجام مي شود .

اين كارخانه مجهز به سيستمهاي خردايش , تغليظ , پخت و جدايش متناسب با محصولات متفاوت آن است . سنگ شكن هاي والتس , مخروطي و فكي و همچنين آسياهاي گلوله اي , Impactor و Reymond مراحل مختلف خردايش را به انجام مي رسانند .

باريت مصرف شده در اين كارخانه , علاوه بر معدن دُره , از معدن هاي ديگري نظير سلطان آباد تفرش , كهلو , نيق و گون كوه تا مين مي شود .


 
comment نظرات ()