سایت مهندسی معدن

 
سلول جمسون:
نویسنده : MiningGroup - ساعت ۱۱:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/۱/٢٤
 

 

تاريخچه:مراحل اساسي در مورد طراحي و ساخت سلول جمسون، در سال 1985، توسط پروفسور GJ.Jamson از دانشگاه Newcastel نيوسافت ويلز استراليا و با همكاري واحد تحقيقات MIM صورت گرفت و آزمايشات اوليه با اين سلول در سال 1987 انجام شد. اولين كاربرد آن براي فلوتاسيون نرمه هاي سرب بود و در طي 12 سال از عمر خود كاربردهاي متنوعي در صنايع معدني يافته است.

سلول جمسون از دو قسمت عمده تشكيل شده است: قسمت اول كه به صورت استوانه باريك و بلند است، فرودآينده (Down Comer) نام دارد و عمل هوادهي و برخورد در آن صورت مي گيرد. قسمت دوم، تانك يا بدنه سلول است كه در آن عمل جدايش انجام مي شود.

خوراك از قسمت بالايي فرودآينده و از طريق شيپورك متصل به نازل به صورت جت با سرعت 17 متر بر ثانيه و با فشار 150 كيلو پاسكال وارد فرودآينده مي شود. در نتيجه اين عمل، فواره اي از پالپ تشكيل مي شود كه هوا را از محل مربوط به ورودي هوا به فرودآينده مي كشاند. هوا و پالپ در فرودآينده با يكديگر تماس پيدا مي كنند و هواي وارد شده در اثر نيروي برشي حاصله توسط جت تشكيل شده، از ورودي خوراك به فرودآينده، به حباب هايي با ابعاد متوسط 300 ميكرون تبديل مي شود. هوا و پالپ در داخل فرودآينده به شدت مخلوط مي شوند و در نتيجه كفي با 40 تا 70 درصد حجمي هوا در فرودآينده تشكيل مي گردد. فرودآينده در سلول هاي جمسون همانند زون جمع آوري در سلول هاي ستوني عمل مي كند. در واقع عمل اتصال ذرات آبران به حبابهاي هوا، در فرودآينده اتفاق مي افتد. كل زمان توقف در فرودآينده 5 تا 7 ثانيه است. وقتي پالپ هواديده در فرودآينده در مخزن سلول تخليه مي شود، حباب هاي باردار در مخزن به طرف بالا حركت مي نمايند و كفي در سطح مخزن تشكيل مي دهند. در صورت لزوم كف حاصل توسط آب شستشو (كه از بالاي سلول توسط دوش به كف پاشيده مي شود) شسته مي شود. ذرات شناور نشده نيز از ته ظرف به عنوان باطله سلول جمسون استحصال مي شوند. همانطوريكه گفته شد، زمان ماند در فرودآينده در حدود 5 تا 7 ثانيه، همراه با حدود نيم دقيقه در مخزن است. در نتيجه زمان ماند در سلول هاي جمسون كمتر از سلول هاي مكانيكي ست.

 

فاكتورهاي كليدي تعيين كننده عملكرد سلول جمسون:

ü       پايداري مخلوط حبابي داخل فرودآينده.

ü       جدايش حبابهاي مملو از ذرات خوراك در سلول.

 

پارامترهاي عملياتي سلول جمسون:

o        نرخ يا سرعت ظاهري گاز

o        نسبت هوا به پالپ

o        اندازه حباب

o        آب شستشو

o        استفاده از كف ساز

 

كاربرد سلول جمسون:

در حال حاضر در حدود 200 عدد از سلول جمسون با ابعاد و كاربردهاي مختلف در سراسر جهان نصب شده است. مهمترين كاربرد سلول جمسون در فلوتاسيون زغال در استراليا و آمريكاي شمالي ست. به طوريكه هم اكنون حدود 90 درصد زغال در استراليا توسط اين دستگاه فرآوري مي شود. از ديگر كاربردهاي سلول جمسون علاوه بر استفاده در فلوتاسيون كاني هاي فلزي مانند مس، سرب و روي، مي توان به فرآوري كاني هاي صنعتي مانند پتاس و گرافيت اشاره كرد.

همچنين در فلوتاسيون ذرات خيلي ريز (به دليل توليد حبابهاي خيلي ريز)، ذرات دانه درشت و كانيهايي كه سريع اكسيد مي شوند (به دليل زمان ماند كمتر) و استحصال مواد آلي از رافينيت و فاز آبي باردار ورودي به الكترووينينگ (به علت اختلاط شديد در فرودآينده) به كار گرفته مي شود.

 

با تشكر فراوان از جناب آقاي دكتر عبدالله زاده

 


 
comment نظرات ()
 
 
معدن مس ميدوك
نویسنده : MiningGroup - ساعت ٢:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٥/۱/٥
 

با عرض سلام و خسته نباشيد خدمت تمامی دوستان عزيز. سالی خوش و سرشار از موفقيت و کاميابی برای شما خوبان آرزومنديم.

 

موقعيت جغرافيايي:

   معدن مس ميدوك در 42 كيلومتري شمال‌شرق شهرستان شهربابك، از توابع استان كرمان جاي گرفته و داراي مختصات جغرافيايي 55 درجه و 10 دقيقه طول شرقي و 30 درجه و 25 دقيقه عرض شمالي مي‌باشد.

   سيماي ظاهري منطقه ميدوك به صورت تپه‌هاي نسبتاً گرد با شيب ملايم و دره‌هاي كم عمق است. محدوده مس ميدوك دو توده نفوذي كم عمق مس پورفيري را در بر مي‌گيرد. كه هر يك از اين دو توده نام محلي خاص خود دارند. يكي از آن‌ها ميدوك (لاچاه) و ديگري سارا مي‌باشد. كارگاه اصلي در محل معدن ميدوك است كه در 7 كيلومتري شمال‌غرب روستاي ميدوك واقع شده است.

 

      

                                  

 

 زمين‌شناسي عمومي:

   كوه لاچاه از سنگ‌هاي آذرآواري كه توسط ديوريت پورفيري‌ها در بر گرفته شده‌اند و تحت نفوذ دايك‌هاي ديوريت پورفيري واقع شده‌اند، تشكيل شده است. فرسايش و هوازدگي، سنگ‌ها را به شدت تحت تاثير قرار داده به طوري كه ويژگي اوليه آن‌ها قابل تشخيص نيست. گمانه‌زني تا عمق 300 متري كاني‌سازي- دگرساني هيپوژن و سيليسي شدن در اين بخش را مشخص نموده است. قديمي‌ترين پورفيري‌ها، نخستين نفوذي‌هاي كانه‌دار هستند كه بوسيله رگچه‌هاي تيپ A و B (كوستافون و هانت، 1975) با دگرساني شديد پتاسيك و سديك و كاني‌سازي پيريت، كالكوپيريت و كم و بيش فيتيت مشخص هستند. بورنيت در اين پورفيري نادر است و پيروتيت نيز ديده نشده است.


  
دومين نوع نفوذي‌ها شامل دايك‌هاي پورفيري‌ پس از كاني‌زايي است. اين دايك‌ها به آ‌ساني از نوع اول به دليل تراكم ناچيزشان از رگه‌هاي كانه‌دار و دگرسان قابل تشخيص‌اند. در اين سنگ‌ها كه رگه‌هاي كوارتزي را بريده‌اند، پيريت فراوان‌تر از كالكوپيريت مي‌باشد. نوع سوم نفوذي‌ها شامل ديوريت پورفيري‌هايي است كه به صورت دايك‌هايي با روند شمال- شمال‌شرق و در محدوده‌ وسيعي حتي در زير هاله‌هاي پروپيليتيك گسترده شده‌اند. اين پورفيري‌ها داراي فنوكريست‌هاي درشتر از ديگر بخش‌ها هستند.

                       

    شماري دايك بازيك با تركيب بازالت هورنبلند اليوين‌دار پس از پايان فاز اصلي هيدروترمالي در سنگ‌هاي معدن ميدوك تزريق شده‌اند و ارتباطي با كاني‌سازي پورفيري ندارند.


   توده پورفيري با كاني‌سازي مس در ميدوك با روش K/Ar مورد بررسي ژئوكرونولوژي واقع شده و نشان داده است بر عكس سن پليوسن ارزيابي شده توسط يوگسلاوها (1971)، كاني‌سازي- دگرساني در ميدوك سني برابر با ميوسن مياني تا پسين دارد و از اين نظر بسيار نزديك به كاني‌سازي در سرچشمه است. كاني‌سازي در سارا جوان‌تر از اين دو مي‌باشد.

 

                           

 

ذخيره و عيار:

   در ازريابي ذخيره معدن ميدوك از داده‌هاي زمين‌شناسي، گمانه‌ها، تونل، نمونه‌برداري و كانه‌آرايي استفاده شده و نمونه‌ها در معدن سرچشمه آناليز شده است. آناليز كنترلي نيز توسط شركت اتوكمپو فنلاند انجام گرديده است.

   ذخيره كانه اكسيده 4/1 ميليون تن با عيار 1/1 درصد اكسيد مس و 95/0 درصد مس بوده است. براساس آخرين نتاج تا سال 2002 كل ذخيره قطعي اين معدن 145 ميليون تن با عيار متوسط 8/0 درصد مي‌باشد. عيار طلا در توده مس پورفيري ميدوك در حد بلافصل ديودره كمتر از 4/0 گرم در تن و در محدوده سارا نزديك به 5/0 گرم در تن گزارش شده است. براساس مطالعات فني و اقتصادي انجام شده توسط شركت‌هاي خارجي از جمله اتوكمپو، عمليات معدني براي 80 ميليون تن خاك معدني و با عيار 1 درصد توجيه اقتصادي دارد.

   كل سرمايه‌گذاري براي باطله‌برداري كه حدود 60820000 تن است، به همراه آماده‌سازي و همچنين احداث كارخانه تغليظ با ظرفيت 150 هزار تن و با عيار 30 درصد و با استفاده از تكنولوژي Sag mill مجموعاً 255 ميليون دلار آمريكا خواهد بود (شركت ملي مس ايران، 2002). پيشرفت فيزيكي طرح تا پايان خرداد 2002 حدود 39/93 درصد بوده است. بهره‌برداري طرح مس ميدوك از اواخر سال1383 با ظرفيت 150 هزار تن در سال آغاز شد.

 

                         

 


 
comment نظرات ()