سایت مهندسی معدن

 
GIS
نویسنده : MiningGroup - ساعت ۳:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٧/٧
 

مفهوم GIS و کاربردهای آن

GIS   مخفف Geographic Information System به معنی سيستم اطلاعات جغرافيايی می باشد.

   سيستم اطلاعات جغرافيايی (GIS) بستری برای ذخيره ، نگهداری ، مديريت و تجزيه و تحليل اطلاعات جغرافيايی می باشد و جهت کار همزمان با داده هايی که وابستگی مکانی (جغرافيايی) و توصيفی دارند، طراحی شده است.

امروزه در اختيار داشتن داده های بهنگام و استخراج اطلاعات مورد نياز از اين داده‌ها دارای اهميت وافری می ‏‏‏باشد. در اين رابطه سيستم های اطلاعات جغرافيايی به عنوان ابزاری مهم در مديريت داده های زمين مطرح می‏ باشند که با فراهم ساختن امکان يکپارچه سازی داده های حاصل از منابع مختلف، امکان استخراج اطلاعات مورد نياز و کشف ارتباطات پيچيده و نا پيدای ما بين پديده های مختلف را فراهم می نمايند.

داده های زمينی، دربسياری از کاربردها مورد نياز می باشند لذا سيستم های اطلاعات جغرافيايی پاسخگوی نيازهای طيف وسيعی از کاربران می باشند.

-        از جمله کاربردهای اين سيستم‌ها می‌توان به موارد زير اشاره نمود:

-        مديريت منابع طبيعی و محيط زيست

-        مديريت حيات وحش

-        مديريت حوادث غير مترقبه

-        مديريت امکانات شهری

-        مطالعات اتمسفری و جوی

-        مطالعات دريا و اقيانوس نگاری

-        ........

     از ديدگاه فنی اين سيستم ها با دو جنبه مختلف از داده ها سروکار دارند، مکان و توصيفات مربوطه. در نتيجه در اختيار داشتن داده های جغرافيايی رقومی به عنوان پايه ای برای ورود به سيستم اطلاعات جغرافيايی دارای اهميت بسزايی می باشد.

  برای بهره گیری صحیح  از قابلیتهای یک GIS، در درجه اول نیاز  به درک صحیح از سیستم  GIS و سپس ساختار اطلاعات در آن میباشد.جهت پیاده سازی یک سیستم GIS ، توجه به ماهیت و ساختار اطلاعات جغرافیایی متشکله آن که رکن اساسی هر سیستمGIS  را تشکیل داده و توانمندیها و پتانسیلهای آن را تعیین میکند، اجتناب ناپذیر است.

از قابلیتهای یک پایگاه اطلاعاتی، مدیریت اطلاعات و قابلیت دستیابی به داده های مختلف آن بر حسب نیاز می باشد. در طراحی پایگاه اطلاعات سیستم GIS  بر اساس تحلیل نیازهای انجام شده، ساختار داده ها به گونه ای باید طراحی گردد که ارتباط های منطقی بین داده ها حفظ شده و براساس آن بتوان سیستم مدیریت داده های موجود را پیاده سازی نمود. با توجه به استفاده از منابع متفاوت اطلاعاتی در تکمیل داده های بانک اطلاعاتی باید الگوریتم مدیریت داده ها با قابلیت بازیابی و دسترسی به رکوردها و لایه های اطلاعاتی  سایر منابع اطلاعاتی بر حسب موقعیت جغرافیایی و در شرایط مورد نیاز کاربر ، طراحی و در محیط نرم افزاری بستر GIS انتخاب و پیاده سازی گردد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر از سیستم GIS و کاربردهای آن، می توانید به آدرس زیر مراجعه فرمائید.

http://shamsgis.blogsky.com  و یا با آدرس shams_gis@yahoo.com تماس حاصل نمائید.

 


 
comment نظرات ()