سایت مهندسی معدن

 
غلظت بحرانی میسل CMC
نویسنده : MiningGroup - ساعت ۱:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٥/۳۱
 

مواد فعال کننده سطح

مولکول ها از نظر حل شدن به دو دسته مجزا تقسیم بندی می شوند. مولکول هایی که تمایل به حل شدن در محلول های قطبی از قبیل آب دارند، هیدروفیل و مولکول هایی که تمایل به حل شدن در محلول های غیر قطبی مانند هیدروکربن ها دارند، هیدروفوب نامیده می شوند. مولکول هایی که هر دو خاصیت را دارند، آمفیفیلیک نامیده می شوند.

مولکول های آمفیفیلیک

چنین مولکول هایی زمانیکه در آب قرار می گیرند، رفتار متفاوتی از خود نشان می دهند. بخش قطبی در تکاپوی برقراری ارتباط با آب است در حالیکه بخش غیر قطبی از آب دوری می کند. یک مولکول آمفیفیلیک می تواند به گونه ای در سطح آب قرار گیرد که بخش قطبی آن در تماس با آب و بخش غیر قطبی آن در بالای سطح (در هوا یا در مایعی غیر قطبی) باشد.

حضور این مولکول ها در سطح باعث کاهش انرژی چسبندگی و در نتیجه کاهش کشش سطحی می شود. این مولکول ها فعال کننده سطح یا سورفکتانت نامیده می شوند.

تقسیم بندی سورفکتانت ها

سورفکتانت ها به 3 دسته غیر یونی، کاتیونیک و آنیونیک تقسیم بندی می شوند.

در سورفکتانت های غیر یونی، سر هیدروفیل کاملاً خنثی است. به عنوان مثال می توان از الکل اتوکسیلات چرب نام برد.

در سورفکتانت های آنیونی، سر هیدروفیل دارای بار منفی است و یون های با بار مثبت از قبیل یون سدیم، لیتیم و غیره را جذب می کند.

سورفکتانت های کاتیونی، دارای سر هیدروفیل با بار مثبت هستند که منجر به جذب کاتیون های با بار منفی از قبیل یون کلر و یون برم می شود. در این گروه می توان از آلکیل تری متیل آمونیوم هالید، آلکیل پیرینیدیوم هالید و آلکیل دی متیل آمونیوم هالید نام برد.

غلظت بحرانی میسل (Critical Micelle Concentration (CMC))

همانطور که گفته شد یک مولکول آمفیفیلیک می تواند به نحوی در سطح آب قرار گیرد که بخش قطبی آن در تماس با آب و بخش غیر قطبی آن در بالای سطح (در هوا یا در مایعی غیر قطبی) باشد. نحوه دیگر قرارگیری مولکول های آمفیفیلیک به گونه ایست که اجازه می دهد هر جزء با محیط مطلوب خود ارتباط برقرار نماید. در اینحالت مولکول ها می توانند توده هایی را تشکیل دهند که بخش هیدروفوب آن به داخل مجموعه جهت گیری کرده و بخش هیدروفیل در محلول پراکنده است. این توده ها میسل نامیده می شوند. در شکل 5، شکل یک میسل کروی را مشاهده می کنید. میزان مولکول های موجود در سطح یا مولکول هایی که به عنوان میسل در مایع هستند، به غلظت آمفیفیلیک بستگی دارد. در غلظت های پائین، سورفکتانت تمایل به قرار گیری در سطح دارد. هنگامیکه در سطح انبوهی از سورفکتانت قرار گرفت، مولکول ها به شکل میسل قرار می گیرند. در غلظتی خاص، سطح کاملاً با سورفکتانت پر شده است و افزودن هر مقدار سورفکتانت باعث تشکیل میسل می شود. این غلظت، CMC نامیده می شود.

میسل واحدی متراکم و ساخته شده از مولکول های مواد فعال کننده سطح (سورفکتانت) است. تشکیل میسل، امولسیون سازی، محلول سازی و متفرق سازی مواد غیر همساز را ممکن می سازد. غلظت بحرانی میسل غلظتی از سورفکتانت است که در آن میسل تشکیل می شود.

 

متن کامل و فایل ارائه این مطلب را می توانید از لینک زیر دریافت نمائید.

 دریافت متن کامل


 
comment نظرات ()
 
 
تعیین تابع شکست کانسنگ باریت دُرّه کاشان
نویسنده : MiningGroup - ساعت ٩:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٥/۱۳
 

سلام دوستان. یادداشت امروز، مقاله خودمه که به راهنمایی استاد ارجمندم آقای دکتر فرزانگان در ششمین کنفرانس دانشجویی مهندسی معدن ارائه شد. اصل مقاله رو می تونید در لینک «متن کامل مقاله» بخونید.

  چکیده

درکارخانه‌های فرآوری مواد معدنی، بیشترین هزینه در مدارهای آسیا کنی صرف میشود. به همین دلیل عدم شناخت کافی از عوامل موثر در فرآیند آسیاکنی می‌تواند منجر به طراحی نامناسب مدارهای مربوطه و عملکرد غیر بهینه آنها در مرحله بهره‌برداری گردد. بنابراین داشتن اطلاعاتی کامل از نوع ماده معدنی خرد شونده کمک زیادی در مرحله طراحی و عملیات می نماید. با استفاده از تابع شکست کانسنگ، می توان رفتار آن را هنگام خردایش پیش بینی کرده و بر اساس آن مدارهای آسیا کنی را طراحی بهینه کرد و یا عملکرد آنها را هنگام بهره‌برداری بهبود بخشید. در این مقاله نتایج حاصل از پروژه‌ای که هدف آن بررسی چگونگی خردایش کانسنگ باریت دره کاشان بوده است ارایه می‌گردد. تابع توزیع شکست نمونه‌‌‌های باریت موجود در کارخانه فرآوری درین کاشان با استفاده از امکانات آزمایشگاه کانه‌آرایی گروه معدن دانشگاه کاشان تعیین گردید. برای این منظور، ابتدا نمونه‌ ها در سنگ شکن فکی و آسیای گلوله‌ای آزمایشگاهی خرد شده و نمونه‌های تک اندازه شده برای انجام آزمایشهای تعیین تابع شکست تهیه شدند. سپس، تابع شکست بر اساس داده‌های خام حاصل از خردایش و با کمک نرم افزار BFDS تعیین گردید. همچنین برای تعبیر و تفسیر تابع شکست به دست آمده و تعیین ارتباط آن با ترکیب کانی ‌شناسی کانسنگ، بخشی از نمونه‌ها توسط آزمایشگاه پراش پرتو ایکس (XRD)‌ گروه معدن دانشگاه کاشان تجزیه و هویت فازهای بلوری موجود در آنان مشخص گردید. بر اساس آزمایشهای مختلف انجام گرفته در این پروژه، نحوه شکست کانسنگ باریت دُرّه به طور تفصیلی بررسی گردید که در بهینه‌سازی خردایش استفاده می‌گردد.

واژه های کلیدی: تابع شکست، آسیای میله ای، آسیای گلوله ای، اندیس باند، باریت، نرم افزار BFDS

  

 

An Investigation of Breakage Behavior of Barite Ore at Dorrin Mine of Kashan

Z. S. Mirzaei1 and A. Farzanegan2

1Graduate Student of Mineral Processing, Dept. of Mining Engineering, University of Kashan, Iran

2Asst. Prof. of Mineral Processing, Dept. of Mining Engineering, University of Kashan, Iran

 

Abstract

 Comminution circuits, particularly those designed for fine grinding, are the most expensive operations in typical mineral processing plants. Insufficient design due to the non-optimal steady-state settings of operating variables will cause inefficient circuit performance.  Ore breakage behavior characterization is of great importance in order to assure desired grinding mill operation.  In this paper, the results of an investigation on the breakage behavior of the barite ore of Dorrin mine are explained and discussed.  The ore sample was crushed and ground in laboratory jaw crusher and ball mill, respectively.  Then, breakage function determination experiment was done by running a series of grinding-screening tests on a mono-sized sample in the laboratory ball mill.  Next, the particle size distribution data of progeny material was entered into BFDS (Breakage Function Determination Software) software to calculate breakage function parameter of the ore.  The plot of the obtained cumulative breakage function indicated that abrasion is the prevailing mode of breakage mechanism. To link the breakage behavior of the tested ore with its mineralogical composition, a part of the sample was also analyzed by X-ray diffraction method.  In conclusion, the results of this investigation can facilitate future simulation-based steady-state optimization studies of the roller grinding mill circuit of Dorrin processing plant using general population balance model.

 

متن کامل مقاله


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
 
یازدهمین سمپوزیوم بین المللی فرآوری مواد معدنی ترکیه
نویسنده : MiningGroup - ساعت ۱٠:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٥/۱۱
 

سمپوزیوم بین المللی فرآوری مواد معدنی هر دو سال یکبار در ترکیه برگزار می شود و یازدهمین دوره این همایش (IMPS-2008) از 21 تا 23 اکتبر 2008، 30 مهر تا 2 آبان 1387، در بِلِک آنتالیا و به میزبانی دانشگاه Middle East Technical (METU) ترکیه برگزار می گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس زیر مراجعه فرمائید:

http://imps2008.metu.edu.tr

 

در این کنفرانس، مقاله ای نیز با عنوان An Investigation of Barite Ore Breakage at Dorrin Mine of Kashan از آقای دکتر اکبر فرزانگان و خانم میرزائی ارائه خواهد شد.


 
comment نظرات ()
 
 
اولین همایش ملی نمک
نویسنده : MiningGroup - ساعت ۱۱:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٥/٥
 

اولین همایش ملی نمک در تاریخ 17 و 18 مهرماه در شهر سمنان برگزار خواهد شد. محورهای تعریف شده برای این همایش تقریباً تمامی زمینه های اطلاعاتی مربوط به این ماده معدنی را پوشش داده است. نمک جزء موادی است که با آنکه در زندگی روزانه کاربرد فراوان دارد، ولی شاید کمترین توجه نسبت به نحوه استخراج، فرآوری و استاندارد سازی آن اعمال می گردد.

تولیدکنندگان نمک کریستالیزه متأسفانه با مشکلات زیادی روبه رو هستند در حالیکه تولید کنندگان نمک هایی که از سایر روش ها برای تصفیه نمک استفاده می کنند چنین مشکلاتی ندارند. عدم اطلاع و آگاهی مردم و گاهاً مسئولان از تفاوتها و مزایای نمک کریستالیزه نسبت به نمک تصفیه با روش شستشو، نیز منجر به تشدید و افزایش روبه رشد این مشکلات گردیده است.

امید است این همایش گامی مؤثر در جهت شناسایی و شناساندن مشکلات بخش تولید نمک تصفیه کریستالیزه و مهمتر از آن، گامی در جهت رفع این مشکلات باشد.

 

سایت همایش:

www.nsc-sem.ir


 
comment نظرات ()