سایت مهندسی معدن

 
اولین روز از یازدهمین کنفرانس بین المللی فرآوری مواد معدنی ترکیه
نویسنده : MiningGroup - ساعت ٩:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٧/۳٠
 

 

 

با سلام به تمامی دوستان عزیز.

امروز اولین روز از یازدهمین کنفرانس بین المللی فرآوری مواد معدنی در هتل پاپیلون زیوگما در بِلِک آنتالیا برگزار شد. پس از خوشامدگویی به میهمانان، سخنرانی های کلیدی توسط آقایان ابوزید، و کلین ارائه گردید. در ادامه نمایشگاهی که همزمان با این کنفرانس برگزار می گردد، افتتاح گردید.

امیدوارم بتونم اطلاعات مفیدی از این سفر در اختیارتون بذارم.

 

عکس های بیشتر رو میتونید در «ادامه مطلب ببینید»


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
 
مدلسازی ریاضی توان کشی در آسیاهای گردان
نویسنده : MiningGroup - ساعت ٤:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٧/۱٧
 

سلام دوستان عزیز. یادداشت امروز هم مقاله منه که به راهنمایی استاد دلسوز و گرامیم، آقای دکتر فرزانگان اسفند ماه سال گذشته، در ششمین کنفرانس دانشجویی مهندسی معدن ارائه شد. اصل مقاله رو می تونید در لینک «متن کامل مقاله» بخونید.

 

چکیده

 هزینه های توان کشی آسیاها، بیش از نیمی از هزینه های عملیاتی کارخانه های فراوری مواد معدنی را به خود اختصاص می دهند. بر این اساس روشی که بتواند میزان توان آسیا را پیش بینی نماید برای طراحان وگردانندگان کارخانه بسیار قابل اهمیت است. این مقاله، نتایج پروژه ای را که هدف آن توسعه نرم افزاری مستقل برای مدلسازی ریاضی و محاسبه توان کشی آسیاهای مختلف بر اساس مشخصات طراحی و عملیاتی آنها بوده است، ارایه می کند. به طور کلی، در برنامه کامپیوتری توسعه یافته توسط نویسندگان مقاله الگوریتمی برای محاسبه توان کشی سه نوع آسیاهای گلوله ای، خودشکن و نیمه خود شکن تهیه و پیاده سازی گردید، الگوریتم مزبور بر اساس تحقیقات و یافته های مورل، آستین، میشرا و راجامانی در این زمینه طراحی شده است. اغلب مطالعات نشان داده است که توان کشی آسیاهای گردان به پارامترهایی همچون سرعت آسیا، طول و قطر آسیا، وزن مخصوص کانه و گلوله های فولادی، نسبت پرشدگی آسیا با گلوله و شارژ نهایی و نوع تخلیه (سرریز یا شبکه ای) وابسته است. با بررسی تاثیر این پارامترها، توان کشی آسیاهای گردان به صورت روابطی ریاضی مدلسازی شده و در نهایت به صورت برنامه ای به زبان C++ در آمده اند. دقت این مدلها با مراجعه به داده های حاصل از محدوده وسیعی از آسیاهای صنعتی ارزیابی شده و چند نمونه به منظور تشریح کاربرد انواع مدلها ارایه شده است.

 

 واژه های کلیدی: توان کشی, آسیای گردان, آسیای نیمه خودشکن, آسیای خودشکن, آسیای گلوله ای

 

Mathematical Modelling of Power Draw in Tumbling Mills

 

M. Khandan1 and A. Farzanegan2

1B.Sc. of Mining Engineering, University of Kashan, Iran

2Asst. Prof. of Mineral Processing, Dept. of Mining Engineering, University of Kashan, Iran

  

Abstract

 

The cost of electrical energy consumption due to the power draw of grinding mills is the most important part of the operating expenditure in typical mineral processing plants.  Therefore, from a plant designer point of view, it is very important to predict the amount of required mill power draw as accurately as possible.  In this paper, the results of a research project in order to develop an independent piece of software for mathematical modelling and calculation of power draw for various tumbling mills (based on their design and operating parameters) are explained.  An algorithm was developed according to the findings of Morrell, Austin and Mishra & Rajamani to compute the power draw of autogenous, semi-autogenous and ball mills.  The power draw is mainly depended on the mill length and diameter, mill rotational speed, specific gravity of ore and steel balls, volumetric filling of mill by balls and final charge and the discharge type (overflow or grate).  The effect of these parameters was studied.  Then, power draw was mathematically modelled and finally converted to a C++ source code.  The accuracy of models implemented in this project has been already tested under a wide range of data from industrial mills by original developers. In this paper, a real data set reported in the literature has been used to demonstrate the developed software and its results based on various models.

 

Keywords: power draw, tumbling mill, autogenous mill, semi-autogenous mill, ball mill.

 

 

 

متن کامل مقاله


 
comment نظرات ()
 
 
آشنایی با نرم افزار BFDS
نویسنده : MiningGroup - ساعت ۱٠:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٧/٥
 

این نرم افزار توسط آقای مهندس علی اصغر یوسفی و به راهنمایی آقای دکتر اکبر فرزانگان و آقای دکتر مهدی ایران نژاد در سال 1380 طراحی و اجرا شده است.

 

کلمه BFDS از حروف اول عبارت «Breakage Function Determination Software» به معنی نرم افزار تعیین تابع شکست گرفته شده است. این نرم افزار به زبان برنامه نویسی دلفی نگارش 6 د رمحیط ویندوز اجرا می گردد. BFDS دارای صفحاتی ساده و در عین حال گویا برای کاربر می باشد و کار کردن با آن بسیار ساده است. این نرم افزرا برای تعیین تابع شکست کانسنگ از سه روش بقوبه، هربست و فیورستنا و روش اصلاح شده هربست و فیورستنا استفاده می کند. این نرم افزرا دارای قابلیت های زیادی از جمله توانایی ذخیره و بازبابی اطلاعات در تمام مراحل، امکان وارد کردن اندازه سرند ها به صورت دستی و اتوماتیک (سری تایلر)، نمایش اطلاعات بیشتر از داده های ورودی، محاسبه تابع شکست (تجمعی و غیر تجمعی) به هر سه روش، رسم نمودار های مربوطه، خطایابی قوی، اطلاعات کمکی و امکان چاپ کلیه ورودی و خروجی ها می باشد. فلوچارت برنامه در شکل 1 نمایش داده شده است.

داده های مورد نیاز نرم افزار عبارتند از:

1.       تعداد زمان های خردایش که به صورت پیش فرض 4 در نظر گرفته شده و حداکثر آن برابر 50 است. با ورود عددی بیشتر از 50، نرم افزار به طور اتو ماتیک عدد 50 را در نظر می گیرد.

2.       تعداد سرند ها. در این قسمت تعداد سرند هایی که برای آنالیز سرندی مورد استفاده واقع شده قرار می گیرد.

3.       زمان های خردایش به صورت تجمعی و برحسب ثانیه.

4.       ابعاد سرند ها برحسب میکرون. در این قسمت، پیش فرض برنامه بر روی سرند تایلر است. اما در صورت استفاده از نوع دیگری از سرند، میتوان از گزینه Custom size screen برای اندازه سرند استفاده کرده و به طور دستی اندازه ها را بر حسب میکرون به برنامه وارد کرد.

5.       نوع داده های توزیع ابعادی. این برنامه قابلیت دریافت این داده ها به سه صورت: درصد عبور کرده از سرند، درصد باقیمانده روی سرند و جرم باقیمانده روی هر سرند را داراست.

6.       وزن نمونه اولیه. این گزینه در صورتیکه نوع داده های ورودی در مرحله قبل به صورت جرم باقیمانده روی هر سرند باشد، فعال خواهد بود.

7.       مقادیر داده های آنالیز سرندی. داده های این قسمت نتایج حاصل از خردایش و سرند کردن مرحله به مرحله کانسنگ مورد آزمایش است. این سری داده ها در پنجره دوم نرم افزار به آن وارد می شود.

 

پس از ورود داده های ذکر شده به نرم افزار، با انتخاب یکی از سه روش محاسبه خردایش و ورود به صفحه بعد، نرم افزار مقادیر محاسبه شده تجمعی و غیر تجمعی تابع شکست را به روش انتخاب شده و همچنین نتایج حاصل از برازش مدل برادبنت و کلکات به داده های حاصل از آزمایش، همراه با پارامتر های مدل برادبنت و کلکات را نمایش می دهد. در این پنجره می توان با کلیک بر روی دکمه های مربوطه، نمودار تابع انتخاب، نمودار تابع شکست و همچنین نمودار های نرخ تولید ذرات نرمه برای تک تک سرند ها را مشاهده کرد. از تمامی نتایج حاصله می توان چاپ گرفت.

 

شما دوستان می توانید در صورت نیاز با ما تماس بگیرید تا این نرم افزار را در اختیارتان قرار دهیم.

 

منبع:           1. راهنمای استفاده از نرم افزار BFDS

                  2. یوسفی، ع ا، "توسعه نرم افزاری به منظور تعیین توابع شکست مواد معدنی"، پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشکده مهندسی معدن، متالورژی و نفت، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، 1380

 

 

 

شکل 1: فلوچارت برنامه

 

 

 

 

شکل 2: صفحه اول نرم افزار، ورود داده های مورد نیاز

 

 

 

 

شکل 3: صفحه دوم نرم افزار، ورود توزیع دانه بندی محصولات شکست در مراحل مختلف خردایش و انتخاب روش محاسبه تابع شکست.

 

 

 

 

شکل 4: صفحه سوم نرم افزار، مقادیر تابع شکست محاسبه شده


 
comment نظرات ()
 
 
تولد 4 سالگی
نویسنده : MiningGroup - ساعت ۳:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٧/۳
 

امروز سوم مهرماهه. دقیقا چهار سال پیش وبلاگ معدنی ما تو دنیای اینترنت به دنیا اومد و با کمک ها و راهنمایی های شما عزیزان، کم کمک جون گرفت.

و ما امروز اومدیم تا چهار ساله شدنش رو به اون و همه دوستان و کسانی که همراهیش میکنن تبریک بگیم.

به امید اینکه هروز شاهد رشد و بهبود اون باشیم. باز هم منتظر نظرات و راهنمایی هایی شما هستیم. موفق و پیروز باشید.

 


 
comment نظرات ()