معدن مس سرچشمه

مجتمع مس سرچشمه در 160 کیلومتری جنوب غرب کرمان و 50 کیلومتری جنوب رفسنجان قرار دارد. ارتفاع تین ناحیه از سطح دریا به طور متوسط 2600 متر و بلندترین نقطه آن 3000 متر است. کانسارهای سرچشمه در قسمت مرکزی سلسله جبال زاگرس قرار گرفته و متشکل از سنگ های چین خورده گسله، سنگ های رسوبی و مواد آتشفشانی اوایل دوره سوم است.

 

بخش های تولیدی مجتمع مس سرچشمه عبارت از معدن، تغلیظ، ذوب، پالایشگاه و ریخته گری ها و لیچینگ است.

کانسار مس سرچشمه از نوع پرفیری است. این معدن یکی از بزرگترین معادن روباز جهان به شمار می رود و ذخیره زمین شناسی آن، بالغ بر یک میلیارد و دویست میلیون تن سنگ سولفوری با عیار متوسط 7/0 درصد برآورد شده است.

 

                                   Untitled-11%20copy.jpg?uniq=-c2r8i3

 

استخراج در معدن سرچشمه بدین شرح است که پس از عملیات انفحار، سنگ معدن بر اساس نوع و مشخصات مربوطه توسط کامیون های بزرگ معدنی به محل مناسب انتقال می یابد و از آنجا با توجه به برنامه تولید معدن بارگیری و به سنگ شکن اولیه (از نوع ژیراتوری) منتقل می شود. پس از خردایش، خاک با دانه بندی 100% زیر 8 اینچ در انبار درشت با ظرفیت 150 هزار تن ذخیره می گردد.

در حال حاضر و پس از انجام فاز اول توسعه معدن، میزان سنگ سولفوری قابل انتقال به سنگ شکن اولیه به سقف 60 هزار تن در روز با عیار متوسط 9/0 درصد رسیده است که با اجرای فاز دوم توسعه، این میزان به حدود 80 هزار تن در روز با عیار 85/0 درصد خواهد رسید.

 

                               Untitled-1%20copy.jpg?uniq=-c2r8gr

کارخانه تغلیظ شماره یک

این کارخانه شامل سنگ شکن های ثانویه و ثالثیه، پرعیارکنی، مولیبدن، فیلتر، خشک کن و کارخانه پخت آهک است. خوراک مورد نیاز کارخانه تغلیظ با نوار نقاله از انبار درشت به بخش خردایش که شامل سنگ شکن های ثانویه (مخروطی استاندارد) و ثالثیه (سرکوتاه) است، وارد می شود و پس از خردایش، بر اساس دانه بندی به قسمت آسیا ارسال می گردد. در این قسمت، خاک به همراه برخی مواد افزودنی دیگر، در آسیاهای گلوله ای نرم شده و برای سایزبندی به هیدروسیکلون ها و از آنجا به سلول های رافر ارسال می شود.

 

                                 Untitled-3%20copy.jpg?uniq=-c2r8hr

 

محصول با ارزش این سلول ها کنسانتره است که به سلول های کلینر و سپس به سلول های ریکلینر می رود. کنسانتره مس – مولیبدن از سلول های ریکلینر به سمت تیکنر مس – مولیبدن و از آنجا به کارخانه مولیبدن ارسال می شود. کنسانتره مس جدا شده از مولیبدنیت به صورت دوغاب وارد تیکنرهای مس شده و پس از فیلتر و خشک کردن به انبار کنسانتره و یا به محل اختلاط و آماده سازی خوراک کارخانه ذوب انتقال می یابد.

 

نمايی کلی از معدن

 

/ 2 نظر / 188 بازدید
علی اصغر

سلام. به وب ما هم سری بزنید و كامنتی بگذارید. نظرتان چیست در این باره.