رابطه میان شاخص توان آسیای نیمه خودشکن (SPI) و پارامترهای حاصل از JK

همانگونه که مشخص است، هر دو این شاخص ها به اندازه گیری کانسنگ خرد شونده در آسیای نیمه خودشکن به کار می روند. شاخص SPI نشان دهنده سختی کانسنگ در یک آسیای کوچک با قطر 12 و طول 4 اینچ می باشد. خوراک تا P80 برابر 7/12 میلی متر در سنگ شکن خرد می شود و وارد آسیا می گردد. آسیا در 70% سرعت بحرانی به حرکت در می آید تا مواد تا رسیدن به P80 نهایی برابر 7/1 میلی متر خرد شوند. سپس انرژی مخصوص آسیای نیمه خودشکن (SESAG) به صورت زیر به دست می آید:

 

SESAG= (T80-0.33) (2.2+0.1*SPI)

 

در این معادله SPI مدت زمانی است که طول می کشد تا نمونه آسیا شود و محصول آسیای نیمه خودشکن، T80، به دست آید. این زمان بر حسب دقیقه است. T80 که از ابتدای کلمه Transfer حاصل می شود، معرف اندازه انتقالی مواد است و نشاندهنده اندازه مواد خروجی از آسیای نیمه خودشکن می باشد. این اندازه محصول نهایی مدار خردایش را تشکیل نمی دهد و نیاز به خردایش در آسیای گلوله ای نیز دارد.

پارامترهای JK نیز از آزمایش شکست ضربه ای به دست می آیند و با مقادیر A، b و ta نشان داده می شوند. از این پارامترها در نرم افزار JKSimMet برای تعیین اندازه آسیاها استفاده می شود.


ممکن است بسیاری از افراد به نرم افزار JK دسترسی نداشته باشند. در این صورت می توان با انجام آزمایش SPI و با استفاده از شکل زیر پارامترهای JK را به آورد. 

/ 1 نظر / 38 بازدید
اکبر فرزانگان

با سلام و تشکر از مطلبی که در مورد همبستگی شاخص توان آسیای نیمه خودشکن با شاخص جی. کی. در وبلاگتان آورده‌اید [تایید]، رابطه ارایه شده همانطور که نوشته‌اید از لحاظ کاربردی می‌تواند در پروژه‌های خردایش خیلی کمک کند. تنها پیشنهادی که دارم این است که حتما مرجعی را که موضوع از آن نقل شده ذکر کنید تا خوانندگان علاقمند برای اطلاعات بیشتر به آن مراجعه کنند. موفق باشید. فرزانگان