بررسی کاربرد مواد معدنی در صنعت رنگسازی

تعریف رنگدانه

رنگدانه ‌ها، مواد جامد تزئینی هستند که در شکل و اندازه‌های مختلف در حلالهای مربوط به حالت معلق تهیه شده و بکار می‌روند و مشتمل بر مواد سیاه، سفید و رنگی بوده، موارد استفاده زیادی در رویه زدن، رنگرزی انبوه و دیسپرسیون در هوا دارند.

معمولا مواد رنگی را به دو دسته رنگدانه‌ها و رنگها طبقه‌بندی می‌کنند. رنگدانه با رنگ متفاوت می‌باشد. تفاوت آنها در این است که رنگ بایستی توسط ماده مورد رنگرزی جذب شود در حالیکه رنگدانه فقط سطح جسم را رنگی می‌کند. رنگدانه‌ها در آب نامحلول هستند. اما می‌توان آنها را مانند رنگدانه‌های مورد مصرف در نقاشی، توسط حلال مناسبی به صورت سوسپانسیون در آورد.

پیگمان در صنایع رنگسازی نقش مهمی از قبیل ایجاد رنگ، پوشش، براقیت، سختی، مقاومت، حفاظت، افزایش چسبندگی و غیره را ایفا می نماید که درآستریها و رنگهای رویه مصارف بسیار دارد.

 

خواص اساسی رنگدانه ها

ü      ضریب شکست

ضریب شکست یک جسم مثل یک پیگمان از لحاظ علمی برابر است با نسبت سرعت نور در هوا به سرعت نور در همان جسم.

هر چه ضریب شکست یک پیگمان بیشتر باشد، قدرت پوشش آن نیز بیشتر خواهد بود و به عکس. به طور مثال در میان پیگمان های سفید، دی اکسید تیتانیوم ضریب شکست بزرگتری از سایر پیگمان های سفید داشته و از اینرو قدرت پوشش بیشتری نیز دارد.

 

ü      اندازه ذرات

پیگمان ها ممکن است به طریق معدنی یا طبیعی و شیمیایی یا مصنوعی تهیه شوند که اندازه ذرات آنان بر خواص رنگ و فیلم نهایی آنان اثرات زیر را دارد :

1.     بر قدرت پوشانندگی

2.     برقدرت رنگدهی

3.     بر براقیت فیلم حاصل

(ماکزیمم قطر یک ذره جهت ماکزیمم ضریب شکست و در نتیجه بیشترین براقیت میبایستی نصف طول موج نور در هوا یعنی حدود 0.2 الی 0.8 میکرون باشد.

4.     بر سرعت ته نشینی

5.     بر ویسکوزیته رنگ از نقطه نظرقدرت جذب روغن ذرات

6.     فلودینگ وفلوتینگ

اندازه ذرات عموما از 01/0 میکرون تا تقریبا 50 میکرون متغیر است و هیچ پیگمانی جود ندارد که اندازه تمامی ذرات آن یکسان و مساوی باشد بلکه در عوض اندازه ارائه شده توسط کارخانه سازنده، میانگینی است از مجموعه اندازه های موجود­­.

 

ü      فرم یا شکل ذرات

 پودر­های طبیعی که از معادن به دست می آیند، دارای شکل و فرم منظمی نمی­باشند. اما پودرهای مصنوعی به علت دقت درمراحل مختلف ساخت آن، دارای شکل و اندازه منظم­تر از نوع معدنی هستند. از آنجا که فرم ذرات در پخش آنان موثر است، ازاین­رو درقدرت پوشانندگی آنان نیز تاثیر می گذارد. به طورمثال، نوع سوزنی ذرات ممکن است بر فیلم فشار وارد آورده و به صورت دانه های نوک تیز از آن بیرون بزندکه ممکن است براقیت آن را کاهش و در عوض چسبندگی خوبی را با رنگ رویه ایجاد کند، بنابراین بهتر است از این نوع ذرات در ساخت آستری­ها بیشتر استفاده گردد. شکل می تواند عامل مهمتری نسبت به دانه بندی و ابعاد ذرات باشد و به صورت مکعبی، کروی، ورقه ای و غیره تعریف می شود.

 

ü      قدرت جذب روغن

ذرات یک پیگمان زمانی که در یک حلال رزینی قرار می­گیرند و توسط مخلوط کن پخش می شوند، مقداری از رزین را به دور خود جذب می­کنند به طوریکه در حالت اختلاط خوب قشری از مایع مزبوردور هر ذره را احاطه می­نمایند. حالت ایده ال پخش زمانی است که حلال قدرت مرطوب کنندگی و پیگمان قدرت مرطوب پذیری عالی داشته باشد. جذب روغن به مقدار (وزن) روغن لازم به منظور مرطوب نگه داشتن و به صورت خمیر درآوردن رنگدانه می گویند.

هرچه قدرت جذب روغن یک پودربیشتر باشد، اثر آن پودر در یکنواخت تر کردن رنگ بیشتر خواهد بود و قدرت جذب روغن با ویسکوزیته نسبت مستقیم دارد.

 

ادامه مطلب را از فایل های زیر دریافت کنید...

 

دریافت فایل PDF

دریافت فایل PPS

/ 5 نظر / 107 بازدید

سلام. وبلاگ جالبی دارین. تبریک میگم. خسته نباشین.

علیرضا

با سلام و تشکر از وبلاگ مفیدتان در صورت امکان اگر از دولومیت (کاربرد روش استخراج قیمت و .... ) اطلاعاتی دارید بیان فرمایید.

محمدرضا مرادی

سلام ضمن تشکر از بابت مطالب خوبتون یه زحمت نیز واستون داشتم اینکه اگه میشه منابع این pdf(بررسی کاربرد مواد معدنی) که ارائه دادید رو برام بزارید میخوام در این مورد یه تحقیقاتی انجام بدم که به این منابع احتیاج دارم از کمک شما پیشاپیش متشکرم.

دروازه ای به جهان بی کران شیمی

سلام من نتونستم دانلود کنم چون یوزر و پسورد می خواد میشه آن را هم قرار دهید برای یک تحقیق لازم دارم

سیدامیر خسین هاشمی

از مطالب کاربردی ارائه شده شما کمال تشکر را دارم