معدن گچ سمنان

سلام. آقای داوود مبرهن دانشجوی کارشناسی ارشد مکانیک سنگ دانشگاه بافق هستن که لطف کردن و مطالب و عکس هایی رو درباره معدن گچ سمنان برامون فرستادن. از ایشون تشکر می کنیم و براشون آرزوی سلامتی و موفقیت داریم.

معدن گچ مومن آباد در 15 كيلومتري شمال باختري شهرستان سمنان واقع شده است و از ويژگي هاي نيمه كويري برخوردار مي باشد. ارتفاع متوسط اين معدن از سطح دريا 1300 متر متوسط دما در تابستان بيش از 30 درجه و متوسط حرارت در زمستان 10 درجه مي باشد شهرستان سمنان شامل 4 شهر ، 2 بخش، 5 دهستان و 210 آبادي داراي جمعيت مي باشد. كارخانه گچ سيمين كنار جاده اصلي سمنان – فيروزكوه قرار دارد و توسط جاده آسفالته به كارخانه راه دارد و در داخل معدن راه ها بصورت خاكي مي باشند. 

                               

              

شهر سمنان بين 35-36 درجه عرض جغرافيايي و در اقليم خشك ونيمه خشك واقع است و بارندگي در اين شهر بسيار كم و غالبا بصورت ريزش باران است ميزان بارندگي در اين شهر در سال به طور متوسط 145 ميلي متر مي باشد به علت دارا بودن هواي خشك  و نيمه كويري و خاك هاي شور كشاورزي در اين شهر بسيار محدود است اما از لحاظ صنعت شهر سمنان در اين چند دهه اخير پيشرفت كرده است به طوري كه مردم ديگر استان ها براي كار به شهر سمنان مي آيند به علت وجود معادن زياد صنعت سمنان بيشتر معطوف به معادن و كارخانه هاي مربوط به اين معادن است و از جمعيت ده ساله و بيشتر استان 92/16 % را كاركنان ماهر كشاورزي ، جنگلداري و پرورش ماهي 94/16 % را صنعت گران و كاركنان مشاغل مربوط و 83/9 % را متخصصان تشكيل مي دهند.

ژئومورفولوژي منطقه به اين شكل مي باشد كه در قسمت شمال معدن كوههايي وجود دارد كه در واقع گچ از اين كوهها استخراج مي شود اين كوه ها از انتها دامنه جنوبي البرز مي باشند . در قسمت خاوري معدن دشتي وجود دارد كه در دوردست ها به كوه هايي منتهي مي شود كه كارگاه استخراج دو برادران در اين كوه ها قرار دارد . قسمت جنوبي و باختري معدن را دشتي فراگرفته است كه خواص ظنيمه كويري دارد و از خار هاي پراكنده پوشيده شده است.از نظر زمين شناسي گستره اين منطقه در طي ادوار مختلف زمين شناسي فرايندهاي گوناگون كاني سازي را در خود جاي داده است و تقريباً تمام ويژگي هاي كاني سازي مشهود در سطح كشور را به نوعي دارا مي باشد.

                                                           

            

از لحاظ چينه شناسي بيشترين قسمت ناحيه سمنان از سنگ هاي رسوبي دريايي پوشيده شده است. سنگ هاي آتشفشاني كم و بيش همه جا با گسترس محدودي به ويژه در جنوب ناحيه گسترده اند. سنگ هاي دگرگوني خيلي كم ديده مي شوند و بيشتر آنها از نوع دگرگوني همبري هسنتد . سن اين سنگ ها مختلف از پركامبرين تا عهد حاضر است. در شمال شهميرزاد ، جنوب كوه هاي چال و همچنين در ناحيه مرتفع لاج قديمي ترين سنگ هاي ناحيه سمنان رخنمون دارند و همه جا به وسيله گسل يا راندگي مهم در كنار سنگ هاي جوانتر قرار گرفته اند در ناحيه سمنان كهر در زير رديف رسوبي وجود دارد كه در رخنمون آنها در پا قلعه ديده مي شود.

اصولاً مهمترين اصل ايمني در معادن روباز مسئله ايمني در آتشباري است. آتشباري از جمله كار هايي است كه روزانه در بيشتر معادن روباز انجام مي شود و لازمه آن رعايت اصول ايمني و مقررات مربوط به آتشباري است . در معدن مومن آباد هفته اي 2 بار آتشباري انجام مي گيرد كه در هر بار آتشباري 250*2 چال منفجر مي شود كه به صورت سري موازي هستند. طول چال ها 3 متر و قطر آنها 64 ميليمتر هستند. در هر چال 2 ديناميت به قطر 22 ميليمتر مي گذارند به اضافه 6 كيلو آنفو كه اين 6 كيلو 75/0 چال را پر مي كند. آنفو را در كیسه هاي 30 كيلويي حمل مي كنند و قيمت هر كيلوي آن 170 تومان به اضافه يك درصد عوارض شهرداري است ، چاشني هاي مورد استفاده از نوع الكتريكي و بدون تاخير مي باشند. مثل بيشتر معادن آنفو از شركت صنايع شيميايي پارچين تهيه مي شود. پيشروي در معادن روباز به صورت پله اي انجام مي پذيرد. بارگيري مواد در معادن گچ معمول به وسيله لودر انجام مي گيرد و باربري آن توسط كاميون ها با ظرفيت هاي مختلف صورت مي گيرد . هر كاميون در روز معمولا 40 سيكل بارگيري دارد و در هر سيكل حدود 15-16 تن گچ را حمل مي كند. براي انتقال مواد به ديگ براي پخت از نوار نقاله و براي انتقال مواد به سيلو ها از الواتور يا بالا بر استفاده مي شود. ديگر ماشين آلات ديگر معدن مي توان به بلدوزر ،دريل واگن ، پرفراتور ، كمپرسور ، تراكتور نام برد.

شيب استاندارد رمپ 8 درصد بوده و با توجه به شيب استاندارد رمپ و ارتفاع پله طول رمپ محاسبه می شود.

/ 8 نظر / 333 بازدید
سجاد

به وبلاگ ما هم يه سري بزنيد. از تبادل لينك با شما خوشحال مي شويم. منتظريم

حسين شريف الحسيني

برای تمامی دوستان دانشکده معدن دانشگاه کاشان آرزوی موفقيت دارم.اساتيد ودانشجويان محترمی که انشاالله بتوانند عليرغم مشکلات زيادموجود شرافتمندانه کارهای مثبت بزرگی برای کشور بزرگ ايران انجام دهند.

کيوان

با آرزوی موفقيت روز افزون برای شما

مهدی

سلام من استفاده کردم خيلی خوبه لطفا وبلاگ من را در پيوند های خود قرار دهيد با تشکر

مهدی حسنی پناه

سلام می خواستم برای خودمون آرزو کنيم که خوشبخت بشيم و همين طور از بابت کيک فارغ التحصيلی بازم ازتون تشکر مي کنم. BEST WISHES FOR YOU AND YOUR FAMILY

رضا

مرسی-جالب بود.مایل به تبادل لینک http://mining-eng.blogfa.com

بهاره جهان

با سلام و عرض خسته نباشید سرای کتاب مهر واقع در بلوار آزادی سمنان در تاریخ 25مرداد افتتاح گردیده است. از شما تقاضا دارم لینک سایت سرای کتاب مهر را در سایت خود قرار دهید. اگر سایت ما را لینک کردید به ما اطلاع دهید. با تشکر www.mehrbookstore.com