معدن مس ميدوك

با عرض سلام و خسته نباشيد خدمت تمامی دوستان عزيز. سالی خوش و سرشار از موفقيت و کاميابی برای شما خوبان آرزومنديم.

 

موقعيت جغرافيايي: <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

   معدن مس ميدوك در 42 كيلومتري شمال‌شرق شهرستان شهربابك،از توابع استان كرمان جاي گرفته و داراي مختصات جغرافيايي 55 درجه و 10 دقيقه طولشرقي و 30 درجه و 25 دقيقه عرض شمالي مي‌باشد.

   سيماي ظاهري منطقه ميدوك بهصورت تپه‌هاي نسبتاً گرد با شيب ملايم و دره‌هاي كم عمق است. محدوده مس ميدوك دوتوده نفوذي كم عمق مس پورفيري را در بر مي‌گيرد. كه هر يك از اين دو توده نام محليخاص خود دارند. يكي از آن‌ها ميدوك (لاچاه) و ديگري سارا مي‌باشد. كارگاه اصلي درمحل معدن ميدوك است كه در 7 كيلومتري شمال‌غرب روستاي ميدوك واقع شده است.

 

      

                                  

 

 زمين‌شناسي عمومي:

   كوه لاچاه از سنگ‌هاي آذرآواري كه توسط ديوريت پورفيري‌هادر بر گرفته شده‌اند و تحت نفوذ دايك‌هاي ديوريت پورفيري واقع شده‌اند، تشكيل شدهاست. فرسايش و هوازدگي، سنگ‌ها را به شدت تحت تاثير قرار داده به طوري كه ويژگياوليه آن‌ها قابل تشخيص نيست. گمانه‌زني تا عمق 300 متري كاني‌سازي- دگرساني هيپوژنو سيليسي شدن در اين بخش را مشخص نموده است. قديمي‌ترين پورفيري‌ها، نخستيننفوذي‌هاي كانه‌دار هستند كه بوسيله رگچه‌هاي تيپ A و B (كوستافون و هانت، 1975) بادگرساني شديد پتاسيك و سديك و كاني‌سازي پيريت، كالكوپيريت و كم و بيش فيتيت مشخصهستند. بورنيت در اين پورفيري نادر است و پيروتيت نيز ديده نشده است.


  
دوميننوع نفوذي‌ها شامل دايك‌هاي پورفيري‌ پس از كاني‌زايي است. اين دايك‌ها به آ‌سانياز نوع اول به دليل تراكم ناچيزشان از رگه‌هاي كانه‌دار و دگرسان قابل تشخيص‌اند. در اين سنگ‌ها كه رگه‌هاي كوارتزي را بريده‌اند، پيريت فراوان‌تر از كالكوپيريتمي‌باشد. نوع سوم نفوذي‌ها شامل ديوريت پورفيري‌هايي است كه به صورت دايك‌هايي باروند شمال- شمال‌شرق و در محدوده‌ وسيعي حتي در زير هاله‌هاي پروپيليتيك گستردهشده‌اند. اين پورفيري‌ها داراي فنوكريست‌هاي درشتر از ديگر بخش‌ها هستند.

                       

    شماري دايك بازيك با تركيب بازالت هورنبلند اليوين‌دار پس از پايان فاز اصليهيدروترمالي در سنگ‌هاي معدن ميدوك تزريق شده‌اند و ارتباطي با كاني‌سازي پورفيريندارند.


  

توده پورفيري با كاني‌سازي مس در ميدوك با روش K/Ar مورد بررسيژئوكرونولوژي واقع شده و نشان داده است بر عكس سن پليوسن ارزيابي شده توسطيوگسلاوها (1971)، كاني‌سازي- دگرساني در ميدوك سني برابر با ميوسن مياني تا پسيندارد و از اين نظر بسيار نزديك به كاني‌سازي در سرچشمه است. كاني‌سازي در ساراجوان‌تر از اين دو مي‌باشد.

 

                           

 

ذخيره و عيار:

   در ازريابي ذخيره معدن ميدوك از داده‌هاي زمين‌شناسي،گمانه‌ها، تونل، نمونه‌برداري و كانه‌آرايي استفاده شده و نمونه‌ها در معدن سرچشمهآناليز شده است. آناليز كنترلي نيز توسط شركت اتوكمپو فنلاند انجام گرديده است.

   ذخيره كانه اكسيده 4/1 ميليون تن با عيار 1/1 درصد اكسيد مس و 95/0 درصد مسبوده است. براساس آخرين نتاج تا سال 2002 كل ذخيره قطعي اين معدن 145 ميليون تن باعيار متوسط 8/0 درصد مي‌باشد. عيار طلا در توده مس پورفيري ميدوك در حد بلافصلديودره كمتر از 4/0 گرم در تن و در محدوده سارا نزديك به 5/0 گرم در تن گزارش شدهاست. براساس مطالعات فني و اقتصادي انجام شده توسط شركت‌هاي خارجي از جمله اتوكمپو،عمليات معدني براي 80 ميليون تن خاك معدني و با عيار 1 درصد توجيه اقتصاديدارد.

   كل سرمايه‌گذاري براي باطله‌برداري كه حدود 60820000 تن است، به همراهآماده‌سازي و همچنين احداث كارخانه تغليظ با ظرفيت 150 هزار تن و با عيار 30 درصد وبا استفاده از تكنولوژي Sag mill مجموعاً 255 ميليون دلار آمريكا خواهد بود (شركتملي مس ايران، 2002). پيشرفت فيزيكي طرح تا پايان خرداد 2002 حدود 39/93 درصد بودهاست. بهره‌برداري طرح مس ميدوك از اواخر سال1383 با ظرفيت 150 هزار تن درسال آغاز شد.

 

                         

 

/ 3 نظر / 362 بازدید
رضا

عکساتون خیلی خوبن. من در به در دنبال نقشه های معدن مس میدوک می گردم و وقت خیلی کمی دارم. از کجا میتونم به دست بیارم؟ خدا عوضت بده اگه به آدرس ایمیلم جواب بدی.

rrr

خوبه در مورد ويژگي هاي معدن بيشتر بگين

سارا

عكسهايمعدن بيشتر بشه بهتره