نبوغ چيزی جز عرق پيشانی نيست

دوستان عزيز سلام . فرصتي پيش اومد تا گپي با آقاي "علي فرهمند ", رتبه اول كنكور كارشناسي ارشد ( استخراج ) از دانشگاه كاشان ,  داشته باشيم و ببينيم رمز و راز اين موفقيت چي بوده و چطور تونستن در طول اين چهار سال هم به درسشون برسن و هميشه معدل ماكسيمم داشته باشن و هم فعاليت هاي فوق برنامه زيادي انجام بدن .<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

از اینکه نتونستیم تا با آقایان علی غفاری و بهزاد صداقت رتبه های دوازدهم و بیستم کنکور کارشناسی ارشد ، گفتگوئی داشته باشیم،از آنها صمیمانه پوزش می خواهیم .

 

                                               

          از راست به چپ : آقايان علی غفاری - علی فرهمند و بهزاد صداقت                     

 

آقای فرهمند لطفا خودتون رو برای خوانندگان ما معرفی کنید .

_ به نام خدا . من در چهارم دی ماه 1361 در بیمارستان سپاهان اصفهان متولد شدم . دبستان رو در اصفهان و راهنمائی رو در تهران و دوره دبیرستان رو هم در دبیرستان البرز تهران گذروندم . دوره پیش دانشگاهی رو هم در پیش دانشگاهی امام محمد باقر (ع) اصفهان تمام کردم و همونطور هم که می دونید، این چهار سال اخیر رو هم در شهر دارالمومنین پشت سر گذاشتم .

 

آقای فرهمند وقتی این خبر رو شنیدید، چه احساسی بهتون دست داد و آیا اصلا انتظار این رتبه رو داشتید ؟

_ اول باید بگم که این خبر رو نشنیدم و خودم توی اینترنت دیدم . در مورد احساس هم که فقط گفتم خدا رو شکر و خوب مسلمه که خيلی (البته نه خیلی خیلی) خوشحال شدم . راستش چون اون وقت خوابم می اومد (ساعت 30 : 5 صبح) یه جورایی گیج و دیوونه خواب بودم . بعد هم فکر می کردم که رتبه زیر30 بیارم نه زیر3!! البته وقتی یکی از بچه ها از من پرسید که بدترین رتبه ای که به اون راضی هستی چنده، گفتم 3 . ( چون آدم زیاده خواهی هستم و به کم قانع نیستم .)

 

از چه موقع تلاش برای موفقیت در کنکور کارشناسی ارشد رو شروع کردین ؟ برنامه ریزی خاصی برای درس خوندن داشتین و کلا روزی چند ساعت درس می خوندین ؟

_ ما ( من، بهزاد و علی ) از سال قبل قرار گذاشتیم که از اول مهر شروع کنیم و واقعا هم از اواخر شهریور شروع کردیم . وقتی سه تایی رسیدیم کاشان طوری برنامه ریختیم که همه درسها رو حداقل یک دور بخونیم ( اگرچه بعضی ها رو بیشتر و درسی مثل زبان انگلیسی رو متاسفانه حتی یک دور دلچسب هم نخوندیم . ) در مورد مطالعه روزانه هم باید بگم که روزی چقدر نبود، هر چه قدر مغزمون کار می کرد، می خوندیم .

 

در کنار درس خوندن به فعالیت های دیگری هم می پرداختید ؟

_ اگه منظور شما در طول دوره چها ساله است، که فکر کنم یکی از فعال ترین های دانشکده و شاید دانشگاه بودم . ولی در طول ترمی که برای کنکور می خوندیم، هیچ کاری به صورت فوق برنامه نداشتم . حتی با اینکه پروژه لیسانسم رو به عنوان واحد درسی اون ترم برداشته بودم، هیچو واقعا هیچ کاری از اون رو انجام ندادم . اواخر هم که کلاس ها رو کمتر شرکت می کردم . ولی این ترم باز هم فعالیت های غیر درسی خودم رو شروع کردم، خیلی بیشتر و سنگین تر از گذشته.

 

همونطور که می دونید این رشته در دانشگاه کاشان نوپاست. امکانات دانشگاه رو برای این رشته چطور ارزیابی می کنید؟

_ اگر چه مسئولین دانشگاه بیش از اون چیزی که باید نسبت به رشته معدن کم لطف هستن. ولی وقتی این دوره چهار ساله رو مرور می کنم، شاید گروه مهندسی معدن دانشگاه کاشان با توجه به اساتید  مطرح در سطح ایران و مهمی که داره و جذب امکانات مناسب از دانشگاه (هر چند به سختی و زحمت و ....)، بیشترین و بهترین نرخ پیشرفت را بین رشته های دانشگاه داشته باشد که البته اگر با حالت نرمال مقایسه بشه، خیلی کم و نا مناسبه و شاید اگر مسئولین بلند پایه دانشگاه این عینک بی مهری، کم لطفی و .... رو نسبت به رشته مهندسی معدن از چشم خودشون بر دارن، با توجه به پتانسیل هائی که در اساتید و دانشجویان این رشته در دانشگاه کاشان وجود داره، این رشته به عنوان " قطب فرآوری مواد معدنی " ایران مطرح می شه. این آرزویی دست یافتنی ست که به عزم اساتید به عنوان پتانسیل و دانشجویان به عنوان قوت قلب اساتید رشته بستگی داره و امیدوارم هر چه زودتر این خبر رو از رسانه ها و مطبوعات و اساتید دانشگاههای دیگه بشنویم .

 

                                                       

                                                    

... با صفت موفق

با شما موافق نيستم .به نظر خودم

خيلي خيلي با حالت ايده آل فاصله دارم .

                 

دانشگاه تا چه حد در موفقیت شما سهیم بوده و اینکه به عنوان یک دانشجوی موفق از مسئولین دانشگاه، دانشکده مهندسی و گروه معدن چه انتظاراتی دارید ؟

_ البته در مورد صفت "موفق" با شما موافق نیستم . به نظر خودم با حالت ایده آل فاصله دارم . احتمالا دو عامل اساتید رشته ( که خوب مشخصه یکی از بهترین عوامل است) و جو شهر کاشان که به عنوان یک شهر ساکت، به آرامش انسان کمک شایانی می کنه، تاثیر زیادی داشته اند ولیسایر عوامل یا بی اثر بودند یا باعث افسوس و دلسردی می شدند که شاید همین دلسردی هم باعث شد که ما با انرژی مضاعفی درس بخونیم . حالا اینکه از چه افرادی چه انتظاراتی دارم، بگذارید پله پله بگم !

از اساتید گروه معدن که خیلی خیلی ممنون و متشکرم . چون هر چی در مورد معدن بلدم، از اونا یاد گرفتم . فقط عاجزانه از اونا خواهش می کنم که جوونا رو باور داشته باشن و اینقدر آیه یاس !!! نخونن . یه جوون 20 ساله اونقدر بزرگ شده که وقتی یه حرفی می زنه و یه مسئولیتی رو به عهده می گیره یا طرحی میده بتونه از عهده اون بر بیاد . با این حال فکر می کنم هیچ وقت چنین اساتید ماه و با حال و با شخصیت و با کلاس و با مرامی نصیبم نشده.    

 

مسئولين دانشكده مهندسی هم كه خيلي هواي ما رو داشتند و خدا كنه كه داشته باشن (البته اين به خود دانشجويان بستگي داره). در مورد مسئولين دانشگاه هم كه نه تنها من بلكه همه دلشون خونه و اجازه بدين در اين مورد چيزي نگم و بتونم فارغ التحصيل بشم !!!.

 

سوالي كه خيلي دوست داريم جوابش رو از شما بشنويم , اينه كه با توجه به وضعيت كنوني و أينده معدن و مهندسي معدن در كشور , در كدام گرايش علاقه مند به ادامه تحصيل هستيد ؟

_ والله من عشق استخراج بودم و هستم ولي با توجه به بازار كار , مكانيك سنگ خوب است . البته چون من آينده رو بيشتر از حال دوست دارم , فكر كنم فراوري مواد معدني بهترين باشه

ببينيد در همه گرايش ها اگر بي سواد باشيد، هرگز كار پيدا نخواهيد كرد و اگر يك دانشجوي تاپ و با سواد باشي، توی هوا مي زننت. اين بستگي به خود فرد داره ولي فكر مي كنم سرنوشت ما رو " فراوري چي " يا " مكانيك سنگ چي " مي كنه.

                  

نظرتون در مورد ايجاد دوره هاي كارشناسي ارشد مهندسي معدن در دانشگاه كاشان چيه؟

_عاليه. شايد بهترين تصميم و هدف براي رشته مهندسي معدن و دانشگاه كاشان باشه.

 

حالا , براي ديگر دانشجويان مهندسي معدن چه توصيه اي داريد؟

_ببينيد به من گفتن, من هم به شما مي گم : اگه وقتي فارغ التحصيل شديد، كار بلد بوديد دم در خونتون ميان دنبال شما ولي در غير اينصورت، بايد دنبال پارتي باشيد و البته بايستي بدونيد كه شايد از دست همون هم كاري بر نياد. يه مطلب ديگه اي هم كه بايد بگم , اينه كه اين چهار سال با خوبي و بدي مثل برق و باد سپري ميشه. حواستون باشه در عين اينكه بهترين درس و معدل رو داريد، سعي كنيد خيلي بهتون خوش بگذره. نگيد نميشه. من ميدونم كه ميشه فقط بايد علافی رو کنار بگذاريد.

 

و اما اخرين حرف ما اينه كه هر چه مي خواهد دل تنگت بگو . ....

_هر بنده خدايي كه اين مصاحبه رو مي خونه، ما رو حلالمون كنه كه اون دنيا خداييش توان حق الناس رو نداريم . ببخشيد تا خدا شما رو ببخشه.

راستي البرت انيشتين ميگه : " نبوغ چيزي جز عرق پيشاني نيست . "

 

   

                                                          

از اساتيد گروه كه خيلی

 ممنون و متشكرم ....

 هيچ وقت همچين اساتيد ماه

و با شخصيت و با كلاس و

با حالي نصيبم نشده .

            

 

 

از آقاي فرهمند كه وقتشون رو به ما دادن , كمال تشكر و سپاسگزاري رو داريم و خوشحاليم كه تونستيم شما رو با اين دانشجوي فعال موفق و شوخ  آشنا كنيم .

اين افتخار بزرگ رو به خانواده آقاي فرهمند و همچنين به خانواده معدن دانشگاه كاشان , تبريك مي گوئيم .

 

 

/ 3 نظر / 33 بازدید
حسین رحیمائی

سلام دوستان عزيز . مطلب بسيار جالبی بود . اميدوارم باز هم از دانشجويان و اساتيد موفق دانشگاه مطلب بنويسيد.....

زمين شناس

اين موفقيت بزرگ رو هم به دانشجويان و هم به اساتيد محترم دانشگاه كاشان تبريك مي گم . مخصوصا خود اين عزيزان . موفق باشيد .

امیر

با سلام اگر ممکنه از درصد ها و کارنامه های قبول شدگان ارشد هم بذارید . ممنون