مصاحبه با آقای دکتر عبدالله زاده

سلام. از اينكه ما رو همراهي مي كنيد, و ما رو با E-mail هاتون راهنمائي مي كنيد, بسيار سپاسگزاريم. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

يادداشت امروز ما, به آشنائي و مصاحبه با آقاي "دكتر علي اكبر عبدالله زاده"  مدير گروه معدن دانشگاه كاشان, اختصاص دارد.

اميدواريم كه مفيد واقع شود.

 

                                                            

 

_ آقاي دكتر لطفا كمي از بيوگرافي خود بفرمائيد .

   از نظر سوابق تحصيلي تا پايان دوره كارشناسي ارشد را در دانشگاه تهران گذراندم.

   زمان فارغ التحصيلي ام در دوره متوسطه مصادف با تعطيل شدن دانشگاهها در سال 59 شد كه پس از گذراندن دوره سربازي و بازگشائي, از طريق آزمون سراسري در سال 62 در يكي از رشته هاي انتخابي ام يعني اكتشاف معدن در دانشگاه تهران پذيرفته شدم و تا سال 70 كه موفق به مدرك كارشناسي ارشد در اين رشته شدم ادامه تحصيل دادم. در اين مدت, در سال 67 دوره كارشناسي تمام شد و پس از پذيرش در آزمون, دوره كارشناسي ارشد را در همان سال شروع كردم. پس از قبولي در آزمون اعزام جهت ادامه تحصيل در مقطع دكترا به كشور فرانسه رفتم كه در آنجا به دليل تفاوت نوع سيستم آموزش عالي مجددا در دوره كارشناسي ارشد در زمينه فرآوري مواد معدني شركت كردم و پس از آن دوره دكترا را در همين گرايش آغاز كردم. در سال 76 با دفاع از موضوع پژوهشىام كه در ارتباط با بررسي نحوه كنترل و هدايت يك فرآيند فرآوري مواد معدني با بكارگيري معادلات موازنه جرم آن بود موفق به اخذ مدرك شدم.

به لحاظ حرفه اي در طي مدت پس از اخذ مدرك كارشناسي و از سال 66 تا سال 81 كه به عنوان عضو هيئت علمي در دانشگاه كاشان استخدام شده ام, مدتي در يك شركت مهندسي مشاور سد سازي به عنوان كارشناس ژئوتكنيك, مدتي به عنوان كارشناس كانه آرائي در سازمان زمين شناسي و پس از بازگشت به كشور در دانشگاه صنايع و معادن وابسته به وزارت صنايع و معادن به عنوان مدير بخش آموزش مشغول به فعاليت بوده ام.

 

_ هدف شما از انتخاب اين رشته چه بود؟

در انتخاب رشته تحصيلي در دانشگاه, پارامترهاي متعددي كه البته همسنگ هم نيستند, موثرند. از جمله قبولي در آزمون, خصوصيات فردي و علايق, شرايط زماني و مكاني در هنگام تعيين رشته و... . در مورد انتخاب اين رشته بايستي اشاره كنم كه در آن زمان امكان تحصيل در اكثر رشته ها به خصوص در شهرستان ها برايم فراهم بود كه به دليل علاقه به كار در فضاي آزاد و طبيعت, رشته هاي در اين ارتباط از جمله معدن را در دانشكده فني تهران انتخاب كردم و پذيرفته شدم و تا كنون نيز فعاليت هاي حرفه اىام چه در سمت كارشناس و چه عضو هيات علمي در اين زمينه بوده است.

 

_ امكانات لازم براي دانشجويان اين رشته در دانشگاه كاشان از نظر شما در چه حد است؟

در مورد شرايط رشته معدن در دانشگاه كاشان و امكانات آموزشي و آزمايشگاهي آن, بديهىست كه هر رشته جديد كه راه اندازي مىشود با كمبودها و ناهماهنگىهايي به لحاظ آموزشي و تجهيزات آزمايشگاهي روبه روست و مقايسه آن با يك دانشگاه با سابقه نمىتواند صحيح باشد. البته سعي شده در اين مورد از تجربيات سايرين استفاده شود و با هزينه كم و در كوتاهترين زمان نياز هاي اصلي اين رشته با حمايت هاي دانشكده و دانشگاه رفع شود. همچنانكه در اين مدت تقريبا كليه آزمايشگاههاي مورد نياز تجهيز و فعال شده اند و تكميل تر شدن آنها در دست اقدام است. در همين ارتباط تكميل كادر هيات علمي گروه و ارتقا آن همواره مورد نظر بوده و اقدامات خوبي نيز صورت گرفته است.

راه اندازي آزمايشگاه اشعه ايكس كه يك آزمايشگاه تحقيقاتي مورد نياز اين رشته است و در بسياري از تخصص هاي ديگر نيز كاربرد دارد, معدن دانشگاه كاشان را نسبت به تعدادي هم رشته اي هاي با سابقه در ساير دانشگاه ها جلوتر قرار داده است ضمن آنكه شرايط لازم براي راه اندازي دوره تكميلي به اين ترتيب فراهم شده است.

 

_ به نظر شما وضعيت فعلي اين رشته در داخل كشور چگونه است؟

به نظر من رشته معدن مىتواند در كاشان از رشد مناسبي برخوردار گردد و با آموزش جوانان منطقه زمينه لازم براي توسعه فعاليت هاي معدني در اين ناحيه كه نسبتا داراي پتانسيل خوبي ست, فراهم شود. بسياري از فعاليت هاي صنعتي و خدماتي را مىتوان در هر مكاني و شهري انجام داد ولي ماده معدني را نمىتوان جابه جا كرد. بنابراين با توجه به وضعيت زمين شناسي منطقه, يكي از رشته هايي كه رشد آن مي تواند به توسعه اين ناحيه منجر شود, رشته معدن است و بايستي مورد توجه مسئولين قرار گيرد. از طرفي نزديكي كاشان به مركز كشور شرايط مطلوب براي جذب نيروهاي مستعد و نيز امكانات بهتر و جديدتر را به وجود مىآورد.

 

_ براي اولين فارغ التحصيلان گروه معدن اين دانشگاه, چه پيامي داريد؟

در خصوص فارغ التحصيلان بايد اشاره كنم كه اين دانشجويان اولين دانش آموختگان رشته معدن كاشان هستند و از اين جهت وضعيت ويژه اي را دارا هستند زيرا آينده آنها چه در ادامه تحصيل و چه در شروع فعاليت هاي حرفه اي مىتواند راهنما و انگيزه دهنده براي دانشجويان فعلي و حتي آنها كه اين رشته را در آينده انتخاب مىكنند, باشد. اين دانشجويان همچنان كه تا امروز بوده در آينده نيز اولين هاي گروه معدن دانشگاه كاشان باقي خواهند ماند. موفقيت آنها را از درگاه خداوند متعال خواستارم.

 

 

ما نيز از زحمات آقاي دكتر عبدالله زاده و تمامي اساتيد محترم گروه معدن و تلاش هاي بي وقفه اين عزيزان كه نتيجه آن درخشش اولين هاي معدن در كنكور كارشناسي ارشد بود, سپاسگزاريم.

 

 

/ 2 نظر / 33 بازدید
فرزسن

ok