آشنایی با بخش استخراج در معدن چادرملو

 

Mine

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kashan Mining

 

حفاری اصلی در این معدن، توسط دو دستگاه حفار ساخت شرکت Ingersollrand مدل DMH-XL 1600 انجام می گیرد. این دستگاه از نوع دورانی با سرمته سه مخروطی است که قادر است چالهایی با قطر نه و هفت-هشتم اینچ حفر کند. عمق چال بسته به صاف یا ناصاف بودن کف پله، 17 تا 19 متر است که از این مقدار 25/2 متر آن به عنوان اضافه حفاری در نظر گرفته می شود. سرعت حرکت سرمته در سنگ آهن 68- 80 و در باطله، 85- 90 دور در دقیقه می باشد. سیال خنک کننده، آب و هوا می باشد که با فشار خیلی زیاد از نازل روی مخروط ها خارج می شود. عمر سر مته ها 400 تا 500 متر حفاری در سنگ آهن است و به ازای هر 4 تا 5 بار تعویض سرمته یک راد تعویض می گردد. دستگاه از نوع چرخ زنجیری می باشد که حرکت آن توسط تعدادی موتور الکتریکی تامین می شود.

حفاری ثانویه به منظور آتشباری ثانویه توسط دو دستگاه دریل واگن انجام می پذیرد. این دستگاه ها دارای 3 راد 3 متری می باشد که قادر است چالهایی با قطر 63 تا 74 میلی متر حفر کند. نوع سرمته به کار رفته از نوع دکمه ای یا ضربدری می باشد. حداکثر ارتفاع دستگاه 4 متر است که نیروی ضربه ای توسط یک کمپرسور هوای فشرده مدل Ingersollrand 750 تامین می شود که می تواند فشاری حداکثر تا 7 بار تولید کند. در این دستگاه سیال خنک کننده فقط هواست. ارتفاع چال حفر شده به ابعاد بلوک به جای مانده بستگی دارد. عمر سرمته ها 600 تا 700 متر است و به ازای هر 7 تا 8 بار تعویض سرمته، یک راد تعویض می شود.

فاصله داری و بارسنگ چالها در آهن، 7×6 و در باطله 8×7 متر می باشد. خرج اصلی چال آنفو و خرج ته چال پودر آذز است که از آذر فشنگی به عنوان پرایمر استفاده می کنند و وسیله انتقال آتش در چال، فتیله کرتکس می باشد.

بارگیری از جبهه کارهای استخراجی و همچنین دپوهای باطله توسط 5 دستگاه شاول که 3 تای آنها شاول کابلی P&H مدل 2100 BL با ظرفیت لب به لب 11 متر مکعب و ظرفیت عملی 1/12 متر مکعب و دو شاول هیدرولیکی DEMAG مدل PC 4000 با ظرفیت جام 13 مترمکعب انجام می گیرد. همچنین از دو لدر 992C کاترپیلار با ظرفیت 11 متر مکعب برای تمیز سازی استفاده می شود. باربری نیز توسط 12 دستگاه کامیون کاترپیلار مدل 785 C به ظرفیت 1/136 تن انجام گرفته و مواد استخراج شده بر حسب باطله و کانسنگ بودن و نسبت Fe به FeO به چهار دپو که یکی دپوی باطله و سه تای دیگر دپوی سنگ آهن است، منتقل می شود.

سالیانه 8/7 میلیون تن سنگ آهن با عیار متوسط 54% و نسبت Feبه FeO برابر 5/7 وارد کارخانه فرآوری شده و 5/4 میلیون تن کنسانتره با عیار 66% از آن خارج می شود. این کارخانه هم اکنون دارای سه خط تولید است. هماتیت را با روش مغناطیسی و مگنتیت را با روش های الکتریکی فرآوری و آپاتیت و فسفر را از طریق فلوتاسیون جدا می سازند. علاوه بر آن، معدن قابلیت تولید سالیانه 500000 تن Lump Ore را دارد.

/ 4 نظر / 247 بازدید
نائر رحمانی

سلام دوست عزیز خواهش میکنم لینک ما رو هم در لینکستان خودتون قرار بدید. با عنوان "مهندسی اکتشاف معدن دانشگاه کردستان (یوکمه)"

نائر رحمانی

سلام سرکار خانم بنده از همکار های شما هستم (.بلاگ نویس) توی دانشگاه کردستان درس میخونم و رشته ام هم اکتشاف هست. (کارشناسی)! چند تا خواهش ازتون داشتم: 1- اگه نظرتون راجع به وبلاگ ما مثبته و مطالبش رو قبول دارید لطفاَ ما رو لینک کنید و خبر بدید تا ما هم شما رو لینک کنیم. 2- میخواستم توی ششمین کنفرانس دانشجویی معدن شرکت کنم و از اونجا که شما قبلاَ شرکت کردید و تا اونجا هم که میدونم ، موفق هم بودید ازتون خواهش میکنم که من رو راجع به نحوه کار و هر چی که فکر میکنید مهم هستش کمک کنید (راهنمایی کنید) از مطالب خوب و سعه صدری که دارید ممنونم عنوان لینک: "مهندسی اکتشاف معدن دانشگاه کردستان (یوکمه)"

نعمت

سلام بزرگترین وبلاگی که تو گزارش بازدید کمکم کرد همین وبلاگ شما (دانشگاه خودمون) بود آب در کوزه و ما گرد جهان می گردیم

حسین

خسته نباشید اطلاعات وعکسهای بسیار جالب وبدرد بخوری بود. ممنون که اطلاعات رو برای استفاده عموم قرار دادید.معلوم میشه که حسابی در مورد وبلاگ کارکردین موفق باشید.