مجتمع معدنی چادرملو ۲

راههای ارتباطی معدن

کانسار چادرملو از طریق یک راه فرعی به طول ۴۱ کیلومتر در نزدیکی ساغند به جاده یزد- طبس- مشهد متصل می گردد. در حال حاضر یک جاده شوسه به طول تقریبا ۶۵ کیلومتر کانسار چادرملو را به معدن چغارت و شهرستان بافق متصل مینماید. همچنین جاده دیگری که بخش زیادی از آن آسفالت شده است، در جهت جنوب شرقی کانسار را به بهاباد که محل تامين آب مورد نياز معدن می باشد مرتبط می سازد.

نزديکترين ايستگاه داير راه آهن، ايستگاه چغارت است که به منظور حمل سنگ آهن به کارخانه ذوب آهن اصفهان احداث و در فاصله تقريبا ۱۳ کيلومتری ايستگاه اصلی بافق قرار دارد و به منظور ارتباط ريلی معدن چادرملو با مجتمع فولاد مبارکه يک خط راه آهن به طول تقريبا ۱۹۸ کيلومتر که معدن چادرملو را به راه آهن يزد- اصفهان و نهايتا به مجتمع فولاد مبارکه متصل خواهد ساخت، احداث شده است.

چگونگی تامين آب مصرفی معدن

همانطور که می دانيم برای هر نوع فعاليت اعم از صنعتی يا معدنی آب مخصوصا برای فعاليت های معدنی که معمولا دور از شهر می باشند، يک مسئله مهم و اساسی ست. در همين راستا در سال ۵۶-۱۳۵۴ شرکت سنگ آهن مرکزی ايران با کمک کارشناسان شوروی سابق برآورد ذخيره آب با ظرفيت آب دهی حدود ۲۵۰ متر در ثانيه و املاح ۲ گرم در ليتر از دره بهاباد را انجام دادند.

آب مورد نياز معدن به ميزان ۶۰۰ متر مکعب در ساعت توسط تاسيسات عظيم آب رسانی مجتمع که شامل ۷۰ کيلومتر خط آب رسانی از بهاباد به چادرملو به قطر ۶۰۰ ميليمتر در يک تصفيه خانه در معدن تامين می گردد که اين تصفيه خانه املاح آب را به ۷/۰ گرم در ليتر تقليل می دهد.

/ 1 نظر / 49 بازدید
حمید رضا حسین پور

با عرض سلام و قبولی طاعات! امیدوارم که بتونین اطلاعات بیشتری راجع به معدن اعم از مشکلات و راههای پیشرفت برام ایمیل کنین.