آشنايی با دستگاه نلسون

استفاده از نيروي گريز از مركز براي پرعيار سازي مواد معدني به سال 1925 برمي گردد. اما دستگاه نلسون در سال 1978 توسط Byron Knelson در كانادا طراحي و ساخته شده و در دهه 1980 و 1990 توسعه و گسترش يافته است. در حال حاضر در 2500 واحد توليد كنسانتره در 70 كشور جهان، از دستگاه نلسون براي پرعيار سازي فلزات گرانبها و سنگين مانند عناصر گروه پلاتين، جيوه، طلا و مس آزاد استفاده مي شود. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

اين دستگاه از نيروي گريز از مركز براي افزايش نيروي ثقلي ذرات تا 60 برابر، در ابعاد ميكرون تا 6 ميليمتر كاربرد دارد. ذرات آزاد طلا با ابعاد 30 ميكرون توسط اين دستگاه، تا 96 درصد قابل بازيابي ست. حتي ذرات آزاد طلا تا 2/0 ميكرون توسط اين دستگاه قابل بازيابي بوده ولي بازيابي در اين ابعاد كاهش مي يابد.

دستگاه ثقلي نلسون از يك كاسه مخروطي شكل داخلي و يك مخروط خارجي تشكيل شده است كه با سرعت حدود 400 دور در دقيقه در جهت عقربه هاي ساعت مي چرخد و لذا نيروي ثقلي وارد بر ذرات را تا حدود 60 برابر افزايش مي دهد. خوراك دستگاه نلسون پس از عبور از سرندهاي ارتعاشي يا Hoppers از طريق يك لوله مركزي به دستگاه وارد مي شود و ذرات در اثر نيروي گريز از مركز، در داخل شيارهاي كاسه مخروطي تجمع مي يابند. به منظور جلوگيري بيشتر ذرات در داخل شيارها، ژاكت هاي آب در روي شيارها تعبيه شده است. آب با فشار به بستر فشرده نفوذ مي كند تا يك بستر سيال از ذرات را ايجاد نمايد. در اثر اين عمل، ذرات سنگين همچنان در شيارها باقي مي مانند ولي ذرات سبك از داخل بستر سيال جدا شده و به قسمت مركزي دستگاه حمل شده و به طور پيوسته از دستگاه خارج مي شوند.

پس از سيكل باردهي، جريان خوراك به داخل دستگاه قطع مي شود تا كنسانتره تجمع يافته در شيارهاي داخل مخروط، توسط آب شسته شده و از محل مربوط به خود استحصال مي شود. بعد از استحصال كنسانتره همين سيكل كار مجددا تكرار مي شود.

جنس كاسه مخروطي شكل داخلي معمولا از پلي اورتان، كه يك ماده مقاوم در برابر سائيدگي ست انتخاب مي شود. اندازه دستگاه نلسون با قطر كاسه مخروطي شكل مشخص مي شود.

از مهمترين پارامترهاي موثر در دستگاه نلسون، مي توان به موارد زير اشاره كرد:

 1. دبي جريان و فشار آب مورد نياز براي ايجاد بستر سيال
 2. مدت زمان سيكل توليد كنسانتره
 3. دبي جريان پالپ خوراك

 

نسل پيشرفته يا اخير دستگاه نلسون كه در حقيقت نسل پنجم اين نوع دستگاهها به شمار مي رود، نسبت به مدل هاي قبلي، از مزاياي زير برخوردار است:

 1. افزايش در خوراك ورودي
 2. افزايش در بازيابي
 3. كاهش در آب مصرفي تا 60 درصد در مقايسه با مدل هاي قبلي
 4. كاهش در حجم توليدي كنسانتره توليدي
 5. كاهش در هزينه هاي عملياتي و نگهداري

 

سري هاي مختلف دستگاه جدا كننده نلسون:

 • دستگاه جدا كننده نلسون تخليه از مركز Knelson Center-Discharge Series (KC-CD)
 • دستگاه نلسون با قدرت بالا Knelson Extended Duty Series (KC-XD)
 • دستگاه نلسون با تخليه دستي Knelson Manual Discharge Series (KC-MD)
 • دستگاه نلسون براي بازيابي جيوه Knelson Center Discharge Mercury Recovery Series (KC-CDMR)
 • دستگاه نلسون با تخليه متغير پيوسته Knelson Continuos Variable Discharge Concenterator (KC-CVD)

 

با تشكر از جناب آقاي دكتر عبدالله زاده

 

 

 

/ 4 نظر / 115 بازدید
Pouyan

جون من اين موس رو چه جوری انجوری کردی؟؟؟؟ ممنون می شم جواب بدی

عسكري

سلام .....من لينك سايت شما را در پيوندهاي ولاگ قرار دادم .. موفق باشيد ...

حسين رحيمائي

سلام سال نو شما مبارک امیدورام سال خوبی در کنار خانواده داشته باشین....

آدينه بوک

سال نو مبارک! فروشگاه اينترنتي کتاب آدينه، سالي سرشار از موفقيت و سلامتي براي شما آرزو مي کند.