نقش کانی های صنعتی در اقتصاد کشورها

به طور تخمینی، ماسه، گراول، سنگ آهک، رس، سولفور، نمک و فسفات 90% تولید و 60% ارزش کل کانی ها و سنگ های صنعتی را به خود اختصاص داده اند.

به دلیل دو خصوصیت بارز این مواد، مصرف جهانی کانی ها و سنگ های صنعتی بسیار زیاد است؛ اول، استفاده از یک کانی در یک فرآیند مستلزم استفاده از چندین کانی دیگر نیز می باشد. برای مثال تولید شیشه از ماسه های سیلیسی ممکن است نیاز به استفاده از کربنات سدیم، سنگ آهک، دولومیت، فلدسپار، بوراکس، گچ و فلوئوسپار باشد. دوم، یک کانی یا سنگ ممکن است ماده اصلی در چند صنعت باشد. بهترین مثال در این زمینه سنگ آهک است که در ساختمان سازی، صنایع متالورژی، کشاورزی و شیمیایی استفاده می شود. آهک که محصول تولیدی سنگ آهک است، ماده اولیه ای برای تولید هزاران محصول دیگر مانند شیشه، استیل، مواد شیمیایی، کاغذ، شکر، جوهر، آب و غذا می باشد. بیشتر صنایع بزرگ مانند مواد شیمیایی، کودها، سرامیک و متالورژی به کانی ها و سنگ های صنعتی به عنوان مواد اولیه وابسته هستند. علاوه بر تمام موارد ذکر شده، این کانی ها ماده اولیه برای توسعه عملیات زیربنایی که نیاز به مقادیر بسیار بالایی از شن، گراول، ماسه و رس دارد، محسوب می شوند. در بررسی های اقتصادی مشخص شد که رابطه عمیقی میان عملکرد اقتصادی و سرمایه گذاری در عملیات زیربنایی و سایر سرمایه گذاری های فیزیکی وجود دارد.

مصرف این مواد در کشورهای توسعه یافته بسیار بالاتر از این مصرف در کشورهای در حال توسعه است. در حالی که مصرف این مواد در کشورهای در حال توسعه محدود به موادی با قیمت کم و حجم زیاد مانند شن و گراول است که نیاز به فرآوری زیادی ندارند و بخش اساسی درآمد حاصل از مبادلات ارزی این کشورها ناشی از صادرات اجناس با قیمت واحد زیاد مانند فسفات و پتاس می باشد. این کشورها به دنبال افزایش درآمد حاصل از ذخایر کانی های صنعتی با تولید مواد اساسی و پایه مانند سیمان، آجر و کاشی برای صنعت ساخت و ساز در داخل و حتی تأسیس صنایع پایین دستی برای تبدیل موادی مانند سنگ آهک به محصولات با ارزش تر برای تولید داخل و نیز صادرات می باشند.

نشان دادن تأثیر این تبدیل بر عملکرد اقتصادی و اشتغال زایی کار سختی نیست. داده های به دست آمده از کشورهای توسعه یافته نشان دهنده افزایش ارزش تولید کانی های صنعتی در مقایسه با تولید فلزات است.

/ 0 نظر / 165 بازدید