مجتمع معدنی چادرملو ۱

با سلام به دوستان عزیز و محترم. از این به بعد یادداشتهای ما را از مجتمع معدنی چادرملو دریافت می کنید. بر خود لازم می دانیم که از تمامی دست اندرکاران محترم چادرملو که این امکان را برای ما فراهم نمودند تشکر و قدردانی نمائیم. در این مدت سعی می کنیم تا یادداشتهای ارسال شده در مورد آشنایی با معدن و کارخانه چادرملو باشد.

نماد مجتمع چادرملو

موقعیت طبیعی و جغرافیایی معدن

معدن سنگ آهن چادر ملو در فاصله ۱۸۰ کیلومتری شمال شرقی شهرستان یزد و در ۶۵ کیلومتری شمال شهرستان بافق در منطقه آهن خیز بافق ساغند قرار دارد. این معدن دارای مختصات طول جغرافیایی ۳۰/۵۵ و عرض جغرافیایی ۱۷/۳۲ می باشد که در ارتفاع ۱۴۵۰ متری از سطح دریا واقع شده است. همچنین این معدن در فاصله ۵۵۰ کیلومتری از کارخانه ذوب آهن اصفهان قرار گرفته است.

کانسار آهن چادرملو در دامنه شرقی رشته کوههایی که در امتداد شمال غرب به جنوب شرقی بلوک بافق قرار دارد واقع شده است و از سمت شمال به دشت صاف و شنزار کویر ساغند و از سمت شمال شرق به کویر نمک منتهی می شود و در غرب این رشته کوهها کویر بافق و در شرق آن دشت بهاباد که نسبتا پرآب می باشد قرار گرفته است.

معدن چادرملو به علت قرار گرفتن در حاشیه کویر مرکزی ایران دارای آب و هوای خشک کویری که در تابستان ها به شدت گرم و در زمستانها سرد می باشد حداکثر درجه حرارت در تابستان حدود ۴۵+ و حد اقل درجه حرارت در زمستان به ۱۰- درجه سانتیگراد می رسد.

میزان بارش سالیانه حداکثر ۱۱۰ میلیمتر و میزان رطوبت حداقل ۱۲٪ و (متوسط درجه حرارت اندازه گیری شده کل منطقه به ایستگاه هواشناسی بافق ۸/۲۰ درجه سانتیگراد می باشد) حداکثر ۶۰٪گزارش شده است. بارندگی های این منطقه معمولا سیل آسا بوده و تقریبا نیمی از بارندگی سالیانه در طول مدت کوتاهتر از ۲۴ ساعت باریده و جریان های سیلابی منطقه را به وجود می آورد.

میزان تبخیر سالیانه در منطقه ۴۳۷۸ میلیمتر اندازه گیری شده است. جهت وزش باد در طول سال متفاوت است ولی غالب بادها با سرعت زیاد در جهات شمال غربی به جنوب شرقی و جنوب شرقی به شمال غربی می باشد. حداکثر سرعت اندازه گیری شده در منطقه طبق گزارش هواشناسی یزد ۱۲۰ کیلومتر در ساعت و حداکثر سرعت اندازه گیری شده در محل استقرار معدن (مجتمع)‌۹۰ کیلومتر در ساعت گزارش شده است. منطقه از لحاظ پوشش گیاهی فقیر بوده و در پاره ای از نقاط گیاهان مقاوم از قبیل گز و غیره می باشد. لازم به ذکر است که این مقدار تبخیر سالیانه برای منطقه زیاد بوده و حدودا ۴۰ برابر میزان نزولات جوی می باشد.

/ 2 نظر / 19 بازدید
محمد

يادداشت خوبی بود. من دانشجوی سال اول هستم و در مورد اين معدن در حال جمع آوری مطلبم. اگر به وعده خودتون عمل کنيد خيلی جالبتر ميشه.....

شبنم

از اينکه می بينم خانمها هم تونستن به معادن بزرگ راه پيدا کنن خيلی خوشحالم. براتون آرزوی موفقيت دارم.