پرعیارسازی ثقلی

موفقیت پرعیارسازی به روش ثقلی مبتنی بر آزادسازی کافی، انتخاب صحیح نوع دستگاه و خوراک‌دهی مناسب به این دستگاه‌ها می‌باشد.همانند تمام روش‌های جدایش فیزیکی، طراحی مؤثر مدار و انتخاب درست تجهیزات در این روش نیز به نمونه‌های معرف با ابعاد مناسب نیاز دارد. تعیین مشخصات کانی‌شناسی کانسنگ با ارزش و گانگ در این روش بسیار ضروری است.

پرعیارسازی ثقلی تکنولوژی مفیدی برای فرآوری مواد معدنی محسوب می‌شود. فلزات گرانبها، ترکیبات آهن‌دار و بدون آهن، زغال و بسیاری دیگر از کانی‌های صنعتی در سرتاسر دنیا از روش ثقلی پرعیار می‌شوند. دستگاه های مورد استفاده در این روش، ذرات با ابعاد بین ۲۰۰ میلی‌متر تا ۱۰ میکرون را می تواند دریافت کند. این روش پرعیارسازی هم به صورت تر و هم به صورت خشک قابل انجام است. در طول ۲۰ سال گذشته، در توسعه تکنولوژی این روش سعی شده است تا برای جدایش ذرات نرمه یا بسیار ریز، از تجهیزات دارای نیروی گریز از مرکز استفاده شود.

مهم ترین عامل در موفقیت روش های پرعیارسازی ثقلی، درجه آزادی جزء سبک و سنگین است. درجه آزادی کافی و نیز انتخاب صحیح تجهیزات برای موفقیت روش پرعیارسازی ثقلی ضروری است. ظاهر تجهیزات مورد استفاده در پرعیارسازی ثقلی گاهی با تجهیزات مورد استفاده در دانه بندی، اشتباه گرفته می شود. توجه به این نکته بسیار مهم است که پرعیارسازی ثقلی بر روی جریان خوراکی که به دقت از نظر ابعادی طبقه بندی شده است، انجام می شود. البته انرژی مورد نیاز برای تجهیزات و فرآیند طبقه بندی در طول فرآیند آماده سازی خوراک، از نظر اقتصادی و عملی عاملی محدود کننده محسوب می شود. این محدودیت در فاز طراحی مهندسی و پس از مطالعات پایه و نیمه صنعتی باید در نظر گرفته شود.

از مزایای روش پرعیارسازی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

–         تجهیزات نسبتاً ساده که منجر به هزینه سرمایه گذاری و عملیاتی پایین می شود.

–         عدم نیاز به مواد شیمیایی

–         عدم انجام تغییرات شیمیایی که باعث کاهش هزینه انرژی و در نتیجه منجر به مزایای زیست محیطی بیشتر می شود.

–         قابل استفاده برای موادی با اندازه نسبتاً درشت تا بی نهایت ریز

این روش کم هزینه ترین روش در فرآوری مواد معدنی می باشد. هنگامی که جدایش کامل با استفاده از این روش امکان پذیر نیست، غالباً محصولی با نام پیش–کنسانتره تولید می شود که از نظر جرمی از خوراک اولیه کمتر است و می توان آن را با روش های فرآوری دیگر (خواه ارزان یا گران) فرآوری کرد و محصول مورد نظر را به دست آورد.

تعیین مشخصات خوراک ورودی به این دستگاه ها اولین گام در دستیابی به فلوشیت مناسب برای فرآیند ثقلی موفق است. اگر مشخصات خوراک به دقت تعیین شده باشد، می توان تجهیزات مناسبی را برای فلوشیت انتخاب نمود.

هدف از تعیین مشخصات کانسنگ، شناسایی کانی شناسی کانسنگ است. یکی از این موارد به طور خاص آگاهی از اندازه ذرات آزاد است که پس از آن می توان متناسب با آن دستگاه مورد نیاز را انتخاب نمود. تمرکز این بررسی ها بر شناسایی منشأ کانی با ارزش و گانگ استوار است.تعیین طرز تشکیل هر کانی در ماتریس سنگ در درجه دوم اهمیت قرار دارد و غالباً روشی گران قیمت محسوب می شود.

شناسایی منشأ ذرات تشکیل دهنده خوراک و نوع آن می تواند به موفقیت فرآیند پیش بینی شده کمک کند. شناسایی کانی شناسی موفق یک کانسنگ با آگاهی از موارد زیر امکان پذیر است:

–         کانی های با ارزش، ترکیب شیمیایی و وزن مخصوص آنها

–         کانی های گانگ، ترکیب شیمیایی و وزن مخصوص آنها

–         محدوده ابعادی دانه های گانگ و با ارزش همراه با اطلاعاتی در مورد رشد توأم آنها با هم.

 

در شکل زیر محدوده کاربردی تجهیزات مختلف از نظر اندازه ذرات خوراک ورودی به دستگاه نشان داده شده است.

/ 0 نظر / 339 بازدید