كانسار مس و كبالت لاجوردي قمصر كاشان:

موقعيت جغرافيايي : <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

اين كانسار در فاصله 35 كيلو متري جنوب غربي كاشان است .

 

زمين شناسي عمومي منطقه :

كهن ترين سنگهاي شناخته شده در منطقه به دوره ائوسن با ليتولوژي انواع پيروكلاستيك ، گدازه هاي بازيك ، توف ، ماسه سنگ ، كنگلو مرا و آهك دولوميتي وابسته است .

سپس آهكهاي تيره رنگ بر روي اين سنگها و پس از آن روي اين آهكها ،‌‌ اهكهاي ريفي سفيد رنگ جاي مي گيرند .

شماري گسله با روند كلي شمال غرب – جنوب شرق ، و با شيبهاي گوناگون ، مجموعه گسله ها و شكستگيهاي اصلي منطقه را مي سازند . كانسارهاي باريت درين و آهن نياسر و شماري ديگر از كانسارهاي كوچك مس از عمده ترين كاني سازهاي اين منطقه اند .

 

كاني سازي مس و كبالت لاجوردي قمصر كاشان :

كاني سازي درون رگه اي اصليو شماري رگه فرعي در بين لايه آهكها و يا در همبري توده نفوذي با سنگهاي آهكي رخ داده است .

طول رگه اصلي 21 متر و ميانگين پهناي آن 5/2 تا 3 متر و در برخي جاها تا 10 متر هم مي ارسد . كانيهاي اصلي و عمده آهن رگه ياد شده ، به ترتيب : مگنتيت ، هماتيت و پيريت و در بخشهايي محدود ليمونيت ، و كانيهاي مس آن از نوع كالكوپيريت و در بخشهاي سطحي از نوع مالاكيت و آزوريت است . كاني كبالت تنها دز بخشهاي رويي و منطقه اكسيده به صورت اريترين به رنگ صورتي روشن تا صورتي تيره با چشم غير مسلح ديده مي شود . از ديگر كانيهاي فرعي رگه ، مي توان كلسيت ، كوارتز ، پيروكسن ، امفيبول و كلريت را نام برد .

 

 

 

آشنايي با معادن ديگر كاشان در راه است .

/ 1 نظر / 67 بازدید
مهندسي معدن

سلام به دوستان عزيز . خسته نباشيد . بسيار عالی بود . راستی نمی دانم که آيا موفق شديد عکس را آپ لود کنيد و در وب لاگ بگذاريد يا نه ....