معدن درين

معدن دُره در فاصله 13 كيلومتري باغ فين و در ناحيه اي كوهستاني در جنوب غرب كاشان , واقع شده كه داراي ارتفاعي در حدود 2130 متر از سطح دريا , طول جغرافيائي 51 درجه و 18 دقيقه شرقي و عرض جغرافيائي 33 درجه و 53 دقيقه شمالي مي باشد . راه ارتباطي به اين معدن از طريق كاشان - فين - كارخانه دُرين - دوراهي دُره - معدن دُره , برقرار مي شود . فاصله بين دوراهي دره تا معدن , 4 كيلومتر جاده خاكي زيرسازي شده است كه مسيري كوهستاني و بسيار نامساعد بوده و گاهي شيب آن تا 17 درجه نيز مي رسد .

پروانه بهره برداري معدن در تاريخ 13/7/1353 صادر شد و تا مدت 2 سال تحت پوشش شركت درين بود . سپس با ادغام در شركت آمريكائي ايمكو , عمليات اكتشاف و استخراج (به صورت روباز) از معدن , تحت پوشش شركت ايراني - آمريكائي درين - ايمكو و با نظارت كارشناسان آمريكائي به صورت رسمي آغاز شد .

اين معدن بعد از انقلاب به مدت 7 سال تعطيل گرديد و در سال 1366 استخراج باريت از معدن مجددا آغاز شد و تا كنون ادامه دارد . در سال 1372 ذخيره اي در حدود 2000000 تن براي معدن تخمين زده شد كه از آن زمان تاكنون , حدود 700000 تن از سنگ معدن استخراج و به كارخانه حمل شده است . مقدار استخراج ساليانه معدن براساس پروانه بهره برداري سالانه 40000تن مي باشد .

سكانس چينه شناسي در ناحيه دُره از پائين به بالا عبارتست از : طبقات ولكانيك و پيروكلاستيك , لايه هاي آهكي , آهك هاي شيلي , توف , مارن با اينتركلاسيون هاي شيل و آهك , آهك هاي فسيليفر باسن اليگوسن .

كاني سازي در معدن در حد فاصل طبقات ولكانيك و لايه هاي رسوبي فوقاني آنها ( عمدتا آهك و شيل ) صورت گرفته است . مجموعه اين طبقات روي يال شمالي يك طاقديس بزرگ قرار دارند كه داراي جهت تقريبي شمال غرب - جنوب شرق مي باشد .

كاني شناسي زون معدني در مقياس ماكروسكوپيك عبارتست از : باريت , مقادير كمتري كانه هاي سولفيدي از قبيل گالن و كالكوپيريت و نيز مقداري مالاكيت و آزوريت .

شكل ماده معدني تقريبا لايه اي شكل بوده و موازي لايه بندي طبقات رسوبي به نظر مي رسد . ولي در برخي از بخش هاي معدن , رگه هاي متعدد و مشخصي از باريت , طبقات ولكانيك را قطع نموده اند كه نشانگر وجود فعاليت هاي هيدروترمال در منطقه است كه نمي تواند بي ارتباط با كاني سازي اصلي باشد .

طول اين كانسار حدود600 متر و عرض آن 180 متر مي باشد . نزديكترين گسل به معدن در قسمت شمال غرب معدن قرار داشته كه باعث قطع ارتباط كارگاه شماره 4 با امتداد معدن گرديده است .

همانطور كه گفته شد , ماده معدني استخراج شده از اين معدن , باريت يا باريتين با فرمول شيميائي BaSO4است . مشخصه اين ماده معدني , وزن مخصوص زياد ( 4.25-4 g/cm3 )است كه در مقايسه با ساير مواد غير فلزي بسيار سنگين است كه باعث كاربرد وسيع آن در صنعت نفت جهت تهيه گل حفاري شده است .

مواد معدني استخراج شده از معدن دُره , به كارخانه فرآوري دُرين كه در فاصله 5 كيلومتري جنوب غرب كاشان است , حمل مي شوند . اين كارخانه همزمان با آغاز عمليات استخراج باريت از معدن دُره . در سال 1356 نصب و راه اندازي شد و هم اكنون فرآوري و تهيه پودر باريت و ديگر محصولات چون بنتونيت , زغال ميكرونيزه , هماتيت , كربنات كلسيم و ... در اين مجتمع انجام مي شود .

اين كارخانه مجهز به سيستمهاي خردايش , تغليظ , پخت و جدايش متناسب با محصولات متفاوت آن است . سنگ شكن هاي والتس , مخروطي و فكي و همچنين آسياهاي گلوله اي , Impactor و Reymond مراحل مختلف خردايش را به انجام مي رسانند .

باريت مصرف شده در اين كارخانه , علاوه بر معدن دُره , از معدن هاي ديگري نظير سلطان آباد تفرش , كهلو , نيق و گون كوه تا مين مي شود .

/ 3 نظر / 157 بازدید
حسین رحیمائی

سلام به دوستان عزيز . خوشحالم که امتحانات تمام شد و شما باز هم مطالب خوبتان را نوشتيد......

بب

سلام این معدن فعالیتش تعطیل شده.فقط فراوری می کنند

یلدا

سلام سایتتون عالیه فقط من یه سوال داشتم می خواستم راهنماییم کنید من مهندسی معدن دانشگاه بیرجند قبول شدم راستش از همه شنیدم که بازار کار خوبی نداره اگه تغییر رشته بدم و صنایع بخونم بهتره یا نه؟