کانی های صنعتی

کانی های صنعتی گروهی از مواد طبیعی شامل گوهرها، کانسنگ های فلزی، آب های معدنی و سوخت ها (زغال، نفت و گاز) هستند. برخی کانسنگ های فلزی مانند کرومیت، آلومینا و پیرولوزیت هنگامیکه به عنوان دیرگداز در کوره های دمابالا استفاده می شوند، در دسته کانی های صنعتی طبقه بندی می شوند. بیشتر این کانی ها بدون آنکه فرآیند پیچیده ای را پشت سر بگذارند، به طور وسیع در صنایع مختلف استفاده می شوند. این کانی ها حجم بسیار بالا و ارزش واحد کمی دارند و اهمیت افتصادی آنها به در دسترس بودن بازار مصرف، محل بازار مصرف، هزینه های حمل و نقل، مشخصات فیزیکی و شیمیایی آنها و میزان فرآوری مورد نیاز بر روی آنها برای تبدیل شدن به ماده قابل مصرف، بستگی دارد. نکته قابل توجه در مورد این مواد آن است که برخی از آنها ممکن است ماده اولیه برای چندین صنعت مختلف، از تکنولوژی بسیار ساده تا بسیار پیچیده باشند. به عنوان مثال به سنگ آهک و دولومیت می توان اشاره کرد. در گام اول این سنگ می تواند ماده اولیه برای مواد و مصالح ساختمانی باشد در حالی که کاربردهای فراوان دیگری در صنایع کشاورزی، شیمیایی و متالورژی دارد.

برای کشورهای در حال توسعه، صادرات کانی های صنعتی خوب است زیرا مصرف و درآمد ناشی از فروش محصولات به دست آمده از کانی های صنعتی در کشورهای توسعه یافته بالاست. درآمد حاصل از صادرات می تواند با محدود کردن صادرات مواد خام افزایش یابد. به طور مثال، ممکن است کشوری تصمیم بگیرد که صادرات سنگ فسفات خام را کاهش داده و در عوض صادرات اسید فسفریک و کودهای فسفاته را افزایش دهد.

 

دسته بندی کانی ها و سنگ های صنعتی

کانی های صنعتی را می توان بر اساس پارامترهای مختلفی طبقه بندی کرد. اما غالباً براساس مصرف نهایی و پارامترهای اقتصادی گروه بندی می شوند. بر اساس یک طبقه بندی، می توان گروه های زیر را در نظر گرفت:

مواد ساختمانی

مواد سرامیکی

مواد متالورژی و دیرگدازها

مواد ساینده

مواد شیمیایی و کودها

این گروه ها در 3 مجموعه بزرگتر قابل تقسیم بندی هستند. اولین مجموعه با نام مواد ساختمانی است که شامل شن، ماسه، رس و سنگ ها (مانند سنگ آهک، دولومیت، گرانیت، سرپانتینیت و کوارتزیت) می باشد. منظور از سنگ، سنگ های خرد شده و نیز بعد دار است. این گروه از کانی ها و سنگ های صنعتی شامل موادی هستند که مشخصات فیزیکی آنها بسیار مورد توجه است و در طبیعت به وفور یافت می شوند. این مواد بسیار حجیم هستند و ارزش واحد آنها کم است و غالباً فرآیند بسیار ساده ای قبل از استفاده نیاز دارند. این مشخصات تأثیر بسیار عمیقی بر ارزش اقتصادی ذخایر کانی های صنعتی دارد. این مواد با مقادیر زیاد و ارزش واحد کم باید در نزدیکی بازار فروش مستقر باشند تا دارای ارزش اقتصادی باشند.

مجموعه دوم مواد فرآیندی نامیده می شوند و شامل گستره وسیعی از کانی ها و سنگ های صنعتی است که با مشخصاتی خاص در فرآیندهای مختلف استفاده می شوند. این گروه شامل (1) مواد سرامیکی که عمدتاً از رس و سیلیکات، سنگ آهک، دولومیت، فلدسپار، کوارتز و بوکسیت ساخته شده است، (2) مواد ساینده مانند گارنت، سیلیکات ها و به خصوص کلسدوئن، چرت، کوارتزیت، ماسه سنگ و ماسه سیلیکاته می باشد. (3) مواد دیرگداز و متالورژیکی مانند منزیت، گرافیت، بوکسیت و دولومیت. مواد موجود در گروه سوم شامل مواد نوری مانند کوراتز؛ مواد جاذب مانند آتاپولژیت، بنتونیت و دیاتومیت؛ پرکننده ها مانند آزبست، بنتونیت، گچ، کائولن، سنگ آهک و ورمیکولیت؛ مواد شیشه ای مانند ماسه های شیشه ای، سنگ آهک، دولومیت، فلدسپار، بوراکس و گچ؛ مواد مورد استفاده در حفاری نفت مانند آربست، باریت، آتاپولژیت، بنتونیت، سنگ آهک و دولومیت؛ است. ارزش اکثر موادی که در این گروه جای دارند، مربوط به خواص فیزیکی آنهاست. این مواد نسبت به مواد ساختمانی کم حجم تر و دارای ارزش واحد بیشتری هستند و همچنین قابل صادرات نیز می باشند.

 

/ 0 نظر / 284 بازدید