معدن طلای موته

  


طلا (Au) ، کانی است که در طبيعت به صورت آزاد ، سولفيدی و اسيدی يافت می شود. به علت ارزش اقتصادی فراوان آن ، با هر عياری حتی  ppm 2 برداشت  می شود.


منطقه موته در فاصله ۵۰ کيلو متری از شهرهای گلپايگان ، دليجان و ميمه قرار دارد. معدن طلای موته که در اين محل واقع است به صورت روباز است و دارای ۹ کانسار طلادار به نامهای‌: چاه خاتون ،سنجده ،غروم غروم ، دره شير ،چشمه گوهر ، چاه باغ ، تنگه زر ،چاه علامه و سی کلمپ می باشد. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />


سنگ های اين منطقه از نوع سنگهای دگرگونی ريوليت ، شيست ، آمفی بوليت ، کوارتزيت ، فلدسپات و شيشه ؛ و کانی های پيريت ، کالکوپيريت ، آمفيبول و کوارتز می باشد. طلای موجود در معدن به دو صورت سولفيدی و اکسيدی بوده که فقط ذخيره اکسيدی معدن (تا سال ۱۳۸۰) بهره برداری شده است.


عيار متوسط طلای اين معدن ppm 2 ( 2 گرم در تن ) می باشد که در هر روز ۱ الی ۲ کيلوگرم طلا با درصد خلوص۷۰٪ ( ۱۸ عيار‌) تا ۹۵٪ ( ۲۴ عيار ) در شمشهای ۲ تا ۱۰ و ۱۳ تا ۱۵ کيلويی توليد می شود.


برگرفته از نشريه دانشجويی مهندسی معدن دانشگاه کاشان


 


 

/ 3 نظر / 23 بازدید
مهندسي معدن

سلام دوستان عزيز.... بسيار مطلب جالبی بود... موفق باشيد .....

امير محمدي

متن خيلی خوبی بود ولی فقط به کلی گويی پزداخته است. بهتر است يه جزييات بيشتر پرداخته شود مثل روشهای فرآوری و...

رحمانی

با سلام وبلاگ یوکمه (مهندسی اکتشاف معدن دانشگاه کردستان) فعالیت خود را آغاز کرد. ما حاضر به همکاری با شما هستیم در صورتی که شما هم مایلید لینک ما را در وبلاگتان قرار دهید تا ما هم متقابلا این کار را بکنیم. با تشکر از شما بابت مطالب خوبتان