مجتمع معدنی چادرملو۱۲

بازیابی آپاتیت

باطله جداکننده های مغناطیسی به وسیله پمپهای سانتریفیوژ افقی با ظرفیت ۵۳۰ تا ۶۴۰ متر مکعب بر ساعت جهت نرمه گیری به هیدروسیکلون منتقل می شود. بخش نرمه گیری شده به عنوان خوراک بخش فلوتاسیون بازیابی آپاتیت به مخزن جمع آوری کننده پمپاژ می گردد. دوغاب پس از جمع آوری و آماده سازی به سلول های فلوتاسیون تغذیه می گردد که پس از عبور از سلول های رافر و کلینرها و فیلتر خلاء کنسانتره فسفری (آپاتیت) حاصل شده به عنوان محصول جانبی سنگ آهن چادرملو شناخته می گردد. لازم به ذکر است که در حال حاضر این واحد فعالیتی ندارد.

                            

 

کنسانتره های مغناطیسی و غیر مغناطیسی آهن در یک مخزن مجهز به همزن با یکدیگر مخلوط شده و سپس توسط چهار فیلتر خلاء استوانه ای آبکش می گردند. ظرفیت هر فیلتر ۸۹ تن جامد در ساعت بوده و هر فیلتر دارای ۴۶ متر مربع سطح موثر می باشد. کنسانتره آبگیری شده با رطوبت حداکثر ۵/۱۰٪ از هر خط فرآوری به روی نوار نقاله می ریزد. کنسانتره سنگ آهن به وسیله نوار نقاله هایی از فیلترها دریافت و از طریق نوار نقاله به انبار کنسانتره منتقل می گردد.

محصول کنسانتره سنگ آهن تولیدی چادرملو از خطوط تولید کانه آرایی توسط نوار نقاله به دو انبار سر پوشیده  و مجهز به تجهیزات انباشت و برداشت مدرن که هر یک به ظرفیت ۷۰ هزار تن کنسانتره سنگ آهن است منتقل شده و از این انبارها توسط نوار نقاله ای به تاسیسات بارگیری قطار که در ۳ کیلومتری شمال مجتمع چادرملو قرار دارد منتقل می گردد.

                                 

 

در بررسی های انجام شده مواد متشکله سنگ آهن و عیار آنها به شرح زیر است:

آهن  :  ۲/۵۵٪

فسفر  :  ۹۴/۰٪

گوگرد  :  ۱۹/۰٪

کیفیت کنسانتره تولیدی

کنسانتره سنگ آهن :

عیار آهن: حداقل ۶۸٪

عیار فسفر: حداکثر ۰۴۵/۰٪

رطوبت: حداکثر ۵/۱۰٪

اندازه ذرات کنسانتره: کوچکتر از ۰۴۵/۰ میلیمتر

سطح ویژه: ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ سانتیمتر مربع بر گرم

جرم مخصوص: در حدود ۸/۲ تن بر متر مکعب

کنسانتره آپاتیت :

عیار آپاتیت: حداقل ۳۳٪

اکسید منیزیم: حداکثر ۷/۲٪

عیار‌ آهن: حداکثر ۱/۳٪

اندازه ذرات کنسانتره: کوچکتر از ۰۴۵/۰ میلیمتر

رطوبت: حداکثر ۱۰٪

توده ویژه: در حدود ۲ تن بر متر مکعب

                                

/ 1 نظر / 28 بازدید

کار جديدی کردين واقعا. موفق باشيد.